Smart TV Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
297

Artık evimizdeki tüm cihazlar akıllaşıyor, onlardan bir tanesi de Smart TV’ler yani akıllı televizyonlar. Zaten şuan için bir televizyon satın alırsak mutlaka televizyonumuz akıllı olacaktır yani internete girecek ve telefonlarımızda kullandığımız birçok mobil uygulamayı televizyonumuzda da kullanabileceğiz. Peki Smart TV satın alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor bunlara bakalım.

Smart TV Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 1 - Smart TV Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenlerİlk olarak satın almak istediğimiz televizyonun ekran boyutunu belirlemeliyiz. Şuan 30 cm ve 200 cm arasında seçeneklerimiz bulunuyor. Ekran boyutu büyüdükçe fiyat artıyor ama özellik bakımından çok ekstra şeyler bizleri beklemiyor. Standart ekran boyutu 106 cm civarındadır yani 42 inç olarak anılır genellikle ancak 120 cm televizyonlarda günümüzde oldukça popülerdir.

Yine ekran teknolojisi konusunda seçim yapmamız gerekiyor. Çok farklı ekran teknolojileri varmış gibi gözükse de temelde televizyonlar için LED ve OLED olmak üzere iki temel ekran teknolojisi yer alıyor ve bu ekran teknolojileri kendi içlerinde QLED gibi şekilli teknolojilere bürünüyor. Bizim için yenilikçi teknolojiler her zaman daha iyi bir seçim olacaktır o yüzden önceliğimiz bu şekilde olacaktır ancak fiyat konusunda problem yaşıyorsak biraz farklı bir seçeneğimiz olabilir.

4K kavramını çok duyuyor olabilirsiniz bu televizyonun ekran çözünürlüğünü temsil ediyor. Şuan Çin tabanlı bilinmedik markaların televizyonları bile Full HD çözünürlüğe yani 1920 x 1080 oluyor daha bilindik markalar ise 4K yani Full HD çözünürlüğün 4 katı çözünürlüğe sahip Ultra HD ekran çözünürlüğü olan 3840 x 2160 teknolojiye sahiptir. Eğer küçük boyutlu bir televizyon satın alacaksanız Full HD çözünürlük sizin için yeterli olacaktır ancak büyük ekranlı televizyonlarda görüntü bazı yayınlardan dolayı sorunlu olacaktır o yüzden 4K tercihi yapabilirsiniz.

Akıllı televizyonlar ile internete girebiliyorsunuz. Bazı markalar kendi uygulama marketlerini kullanıyor ve uygulama arşivi de sınırlı oluyor. Bu konuda markaların uygulama arşivinin genişliğini birebir incelemeniz doğru olacaktır. Ayrıca her televizyonda tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi internet tarayıcıları var ancak oldukça problemli olabiliyor, izlemek istediğiniz filme ulaşmak için zahmet çekiyor ve bir şekilde ulaşıyorsunuz ancak filme ulaştıktan sonra videoyu tam ekran yapamıyorsunuz bu tarz birçok problem yaşıyorsunuz o yüzden bu konular hakkında net bir bilgi sahibi olmak için birebir test etmeniz gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz