Şarj Edilebilir Proton Bataryası Geliştirildi

0
219

Şarj Edilebilir Proton Bataryası Geliştirildi

arj Edilebilir Proton Bataryası Geliştirildi - Şarj Edilebilir Proton Bataryası Geliştirildi
Şarj Edilebilir Proton Bataryası Geliştirildi

Dünyanın İlk Şarj Edilebilir Proton Pilini Yaratılıyor

Avustralya’nın Melbourne kentindeki RMIT Üniversitesi’nde çalışan bir ekip, dünyanın ilk şarj edilebilir proton pilini yarattı. Mevcut pil sadece bir prototiptir, ancak araştırma ekibi daha ekonomik ve çevre dostu bir enerji kaynağı oluşturmanın bir adımı olduğunu söylüyor. Ekip, 5 ila 10 yıl içinde proton pilin piyasada bulunan lityum iyon pillerle rekabet edebileceğine inanıyor.

Bu proton bataryasının bir diğer faydası, enerji üretme biçimi sayesinde, ürettiği karbonun hava gibi yanmaması veya havaya karışmasıdır. Bu, standart lityum pillerden daha çevre dostu yapar.

Çevresel ve ekonomik maliyetler dikkate alınması gereken önemli konulardır, ancak potansiyel tüketiciler pilin ne kadar iyi çalıştığını merak ediyor olabilirler. Aktif yüzey alanı 5,5 santimetre olan mevcut prototip, lityum piller olarak kütleye göre çok fazla enerji depolama kapasitesine sahiptir. “Dünya sera gazı emisyonlarını azaltmak ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek için doğası gereği değişken yenilenebilir enerjiye doğru ilerledikçe, elektrik enerjisi depolaması için gereksinimler garip olacaktır.

Proton batarya, enerji depolama için bu muazzam talebi karşılamaya yönelik birçok potansiyel katılımcı arasında yer alıyor. Protonları olan protonların kullanılması, korkutucu kaynaklardan yapılan lityum iyonlarını kullanmaktan daha ekonomik olma potansiyeline sahiptir.

“Proton pilimizde kullanılan birincil kaynak olan karbon, hem metal hidrojen depolama alaşımları hem de şarj edilebilir lityum iyon piller için gereken lityuma kıyasla bol ve ucuzdur.

Şarj sırasında, elektrottaki karbon, protonlarla birleşir Güç kaynağından elektronların yardımıyla su ayırmak suretiyle. Protonlar tekrar serbest bırakılır ve güç üretmek için havadan oksijen ile su oluşturmak için geri dönüşümlü yakıt hücresinden geri geçer. Fosil yakıtların aksine, karbon yanmaz veya süreçte emisyonlara neden olmaz.

Proton Batarya Nasıl Çalışır?

Çalışma prototipi proton bataryası hidrojen yakıt hücrelerinin ve batarya temelli elektrik gücünün en iyi yönlerini birleştirir. En son sürüm, entegre bir şarj edilebilir ünite sağlamak için geri dönüşlü bir yakıt hücresi ile hidrojenin katı halde depolanması için bir karbon elektrotunu birleştirir. Şarj sırasında, tersine çevrilebilir bir yakıt hücresinde suyla bölünerek üretilen protonlar, hücre zarından geçirilir ve hidrojen gazı oluşturmadan, uygulanan voltaj tarafından tedarik edilen elektronların yardımıyla doğrudan depolama malzemesi ile bağlanır. Elektrik sağlama modunda bu işlem tersine çevrilir; Hidrojen atomları depodan serbest bırakılır ve bir kez daha proton olmak için bir elektron kaybedilir. Bu protonlar daha sonra su yeniden oluşturmak için oksijen ve elektronlarla dış devreden birleştikleri hücre zarından geçerler.

Proton pilinin önemli bir potansiyel avantajı, geleneksel hidrojen sistemlerinden çok daha yüksek bir enerji verimliliğidir ve bu da onu lityum iyon pillerle karşılaştırılabilir kılar. Hidrojen gazı evrimi ile ilişkili kayıplar ve protonlara geri dönüşler ortadan kalkar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz