Ana Sayfa Teknoloji Sanal Pilotluk Nedir? Nasıl Sanal Pilot Olunur?

Sanal Pilotluk Nedir? Nasıl Sanal Pilot Olunur?

0
395

Sanal pilotluk, aslında pilot olamamış, ancak uçaklarla ilgili her türlü bilgiye sahip olan insanların birlikte hoşça vakit geçirdikleri bir hobi. Her ne kadar bir hobi ve keyif alma amaçlı olsa da yapılan iş gerçek pilotluk kadar ciddi.

Microsoft Flight Simulator serisini herkes duymuştur. Her ne kadar bu simulatörü kullananlar oyun olarak adlandırmak istemeseler de aslında bir bilgisayar oyunu olarak piyasaya sürülmüştür. Ancak 2000’li yıllara gelindiğinde bilgisayar ve oyun teknolojisi ileri bir seviyeye gelince bu simulatörler de artık gerçeğe son derece yaklaştı. Bu sebeple oyun olarak adlandırılması da bu işin tutkunlarını biraz rahatsız ediyor.

Amaç Gerçeğe Yaklaşmak

Sanal pilotlar, kullandıkları uçakların tüm sistemlerini gerçek bir pilot gibi biliyorlar. Bununla birlikte sadece uçakları değil, uçuşla ilgili tüm prosedürleri, telsiz konuşmalarındaki hitap şekillerini ve bir uçağı, o anda havada olan diğer uçakları tehlikeye atmadan nasıl uçuracaklarını gayet iyi biliyorlar. Peki bu sanal pilotlar nerede uçuyorlar? Sanal pilotların uçuşlarını online olarak yapabildikleri iki topluluk bulunuyor. Bunlar VATSIM ve IVAO. Her sanal pilot gerekli yükümlükleri yerine getirdiği taktirde bu toplulukların serverlarında online olarak, kendisi gibi sanal pilotluk yapan diğer kişilerle birlikte uçabiliyor.

sanalpilot2 - Sanal Pilotluk Nedir? Nasıl Sanal Pilot Olunur?

Bu serverlarda uçarken, uçuşunuz kayıt altına alınıyor ve aynı, gerçek hayatta olduğu gibi kural dışı hareketler yaparsanız ceza alıyorsunuz. Kurallara karşı gelenler hemen uzaklaştırılıyor. Bir başka değişle gerçek havacılık birebir simüle edilerek gerçekçi uçuşlar yapılması sağlanıyor.

Dünya üzerinde sanal pilot olarak zamanını geçiren ve bir şekilde gerçek uçaklarla buluşup bu uçakları kullanabilen kişiler mevcut. Flight Simulator serisi size bir uçuşta gereken her şeyi birebir veriyor. Siz de karşılığında gerçekçi bir uçuş yapmaya çalışıyorsunuz. Tıpkı kullandığınız bir yolcu uçağında 190 kişiyi gerçekten taşıyormuş gibi.

Sanal Pilot olmak için belli başlı ihtiyacınız olan şeyler arasında güçlü bir bilgisayar, bir joystick ya da Yoke takımı, İnternet bağlantısı ve bilgi gerekmekte. Eğer sanal pilot olmayı kafaya koymuşsanız bununla ilgili olarak online dersler alabileceğiniz pek çok yer mevcut. Bu işe bir kere bulaşan kişinin kolay kolay kurtulması mümkün olmuyor.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz