Sanal Gerçeklik Turizmi Nedir?

Sanal Gerçeklik Turizmi Nedir - Sanal Gerçeklik Turizmi Nedir?

Sanal Gerçeklik

Son zamanlarda sanal gerçeklik lafızlarını oldukça fazla duymaktayız. Henüz gelişmesini tam olarak tamamlayamamış olan bu teknoloji ürünü bu ürünlere uygun aletlerin fiyatının düşmesi ile bayağı ilgi odağı olacağı ve turizm sektörünün de bu işe adım atacağı belirtiliyor. Peki, genişletilmiş diğer bir adıyla artırılmış gerçeklik ve hayali gerçekliğin birleşme ile meydana gelen bu teknoloji harikası nedir? Turizme nasıl etki edecek?

AR (Artırılmış Gerçeklik):

Bilgisayar ile yapılan kalitesi artırılmış görüntüler, mevcut bulunmakta olan bir gerçekliğe yerleştirilerek bunlara bir etkileşim kazandırma yöntemidir ya da teknolojisidir. Bu teknoloji ile cep telefonları veya tabletler kullanılarak bir nevi o görüntüler reel dünya ile bir araya getiriliyor.

VR (Sanal Gerçeklik):

Sanal gerçeklik ise gerçek yaşamda bir platformun ya da bir olayın doğal olmayan, bilgisayar tarafından yapılan bir benzerlik ya da yeniden dizayn edilmesi teknolojisidir. Bu teknolojide gözlüğü takan kişinin işitme ve görme duyularını uyararak ona bir simülasyon gerçekliğini yansıtıyor.

Bu iki teknoloji bir birinin ikamesi mi yoksa tamamlayıcısı mı bu sorunun cevabı henüz bilinmemektedir. Ama şunu ifade etmeliyiz ki devasa şirketlerin bu iki alandaki yatırımları hızla artmaktadır.

Sanal Gerçeklik Ve Turizm

Peki bu iki alanın turizme sunacağı fırsatlar neler? Bu alana yönelen samsung gear ve microsoft yapacağı uygulamalar turizme katkı sağlayacak gibi görünüyor. Bu aplikasyonlar, tatil severlere müjde veriyor. Tatil köyü seçiminden yol tarifine, gezmeye görmeye değer cazibe noktalarına, yemek yenilebilecek restoran kafelere kadar birçok sosyal tesise geniş yelpazede kılavuzluk yapacak gibi duruyor. Bu alanda tatil köylerindeki otellere de büyük sanal gerçeklik odaları yapılacağı öğrenilen bilgiler arasında. Bu yüzden Turizm sektörünün de sırf bu sanal gerçeklik faaliyetleri sayesinde pazar hacminin genişlemesini bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here