Ana Sayfa Teknoloji Rusya’nın Facebook’u VK İnternet Sitesi

Rusya’nın Facebook’u VK İnternet Sitesi

0
439

Günümüzün büyük bir bölümünü sosyal medya mecralarında geçiriyoruz. Bu mecralar arasında Facebook en üst sırada yer alıyor. Günümüzde hemen hemen hepimizin bir adet Facebook hesabı var. Peki, Facebook’un hiç eksiği yok mu? VK, Facebook’un eksiklerini bulmuş.

vk02 1024x640 - Rusya’nın Facebook’u VK İnternet Sitesi

Facebook elbette mükemmel bir sosyal medya sitesi değil. Çoğumuzun şikâyet ettiği ya da şurası da şöyle olsaydı diye dert yandığı kısımları var. Bu şikayetleri göz önünde bulunduran Ruslar, ortaya yeni bir sosyal medya platformu çıkarmışlar. Tabi ki şu anda kullanıcı anlamında Facebook ile boy ölçüşebilecek düzeyde değil. Ancak Facebook’ta olmayan pek çok özellik Rusların sosyal medya platformunda mevcut.

VK adındaki bu sosyal medya platformuna kayıt olurken, henüz ilk adımda Facebook’tan farklı olduğunu görüyorsunuz. Çünkü VK ’ya kayıt olabilmeniz için sizden bir telefon numarası isteniyor ve onay kodunuz buraya geliyor. Bundan sonraki girişleriniz de cep telefonu numaranızla oluyor. Oysaki Facebook cep telefonu konusunda size sadece bir öneri sunmakta. “Telefon numaranızı ekleyin ve hesabınızı güvende tutun” şeklide.

Kullanıcıların Çoğunluğu Rus

Tahmin edilebileceği üzere VK kullanıcılarının çoğunluğu Ruslardan oluşuyor. Bununla birlikte Slav ırkları olarak nitelendirebileceğimiz pek çok ülkeden üyeler de mevcut. Polonya, Ukrayna, Slovakya, Çekya, Letonya, Estonya, Hırvatistan, Sırbistan ve Macaristan bu ülkeler arasında. Yaptığınız paylaşımlar Facebook’ta olduğu gibi duvarınızda çıkıyor ve insanlar beğenip, paylaşabiliyorlar. Facebook’ta olmayan özelliklerden bir tanesi de VK’ya mp3 olarak şarkı yükleyebiliyorsunuz. Yüklediğiniz şarkıları başkaları da paylaşabiliyorlar. Ancak paylaşılan her yerde paylaşan kişinin siz olduğu biliniyor.

İstenildiği taktirde bir şarkı listesi oluşturabiliyorsunuz. Bu şarkı listesindeki şarkıları dinlerken bir taraftan VK üzerinde gezinmeyi sürdürebiliyorsunuz. Ekranın alt tarafında siteye ait bir müzik çalar mevcut.

vk03 - Rusya’nın Facebook’u VK İnternet Sitesi

VK üzerinde herhangi bir sansür uygulaması mevcut değil. Bu bakımdan üye olurken herhangi bir yaş sınırlaması da kural olarak karşınıza çıkmıyor. Bu anlamda Facebook’tan çok daha özgür bir sosyal medya platformu olduğu söylenebilir. Ancak aynı zamanda çok fazla sahte hesap da mevcut. VK’ya üye olduğunuz anda bir şekilde insanların haberleri oluyor ve size tanımasalar da arkadaşlık isteği gönderiyorlar. Ancak Facebook’ta ilk üye olduğunuz anda birilerinin bundan haberdar olup size arkadaşlık isteği göndermesi imkânsız. İlk hamleyi sizin yapmanız ve insanları eklemeniz gerekiyor.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz