Robotlar İnsanlığın Sonu Olur Mu?

0
327

Teknoloji uzun zamandır hayatımızın içinde. Önceleri mucize gözüyle bakılan teknolojinin, kullanıldığı amaçlar doğrultusunda tehlikeli olabildiğini bu gün tüm dünya acı tecrübelere şahitlik ederek öğrenmiş durumda. İnsanlığı korkutan teknolojik gelişmelerin başında savaşlarda kullanılan çeşitli bomba ve füze türleri gelmekteydi fakat artık teknoloji farklı bir boyut kazandı ve insansı robotlar hayatımıza girdi. Robotik teknoloji günümüzün en önemli tartışma konularından biri haline geldi. Peki Robotlar İnsanlığın Sonu Olur Mu?

Robotlar İnsanlığın Sonu Olur Mu - Robotlar İnsanlığın Sonu Olur Mu?

Dünyanın En Ünlü Robot Üreticileri

-BOSTON DYNAMICS

-HONDA

-NASA- JPL

-KAIST

-I ROBOT

-ABB

bu firmalar daha çok insanlık yararına, evlerde ya da fabrikalarda insanlara yardım etmek amacıyla robotlar üretmekteler ancak yine bu robotlar savaşlarda mühimmat taşıma gibi amaçlarla kullanılabilirler. Burada anlaşılması gereken asıl önemli nokta şudur, robotlar tek başına bir tehlike teşkil etmemekte ve bu amaçla üretilmemektedir. Robotları tehlikeli hale getirebilecek olanlar yine onları kullanacak olan insanlardır.

Robotlar Dünyayı Ele Geçirebilir Mi?

Robotlar İnsanlığın Sonu - Robotlar İnsanlığın Sonu Olur Mu?

Öncelikle unutulmamalıdır ki robotlar insanlar tarafından üretilmekte ve yine insanlar tarafından yazılan yazılımlar sayesinde düşünebilmektedir. Robotların üretilmesi için insan beynine ve hatta fabrikalarda üretim yapan makinelerin kullanılması için insan gücüne ihtiyaç vardır. Tüm bunlara rağmen robotlar kendileri yeni robot üretebilse dahi elektronik cihazlardır ve diğer tüm elektronikler gibi su, ısı gibi faktörlere karşı duyarlıdırlar ve elektrik enerjisine ihtiyaç duymaktadırlar. Robotlar hassas oldukları bu etkenlerden yine insanlar sayesinde korunmakta ve insanlar tarafından üretilen enerji ile çalışmaktadır. İlerleyen yıllarda teknolojik gelişmeler bu faktörleri değiştirebilir. Ancak yine de robotların insanlar tarafından üretiliyor olduğu gerçeği unutulmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz