Porsche’nin Dört Kapılı Lüks Modeli Panamera

0
323

Porsche‘nin dört kapılı lüks modeli Panamera, yeni nesilinde çok daha alımlı, teknolojik ve nitelikli bir otomobile dönüştü.

porsche normal 1024x576 - Porsche'nin Dört Kapılı Lüks Modeli Panamera

Tıpkı Cayenne gibi Panamera da Porsche’yi yıllar önce yepyeni bir segmente dahil etmişti. Lüks otomobil konforunu spor otomobil performansıyla bir arada sunma düşüncesinin bir ürünü olarak hayat bulan Panamera, her ne kadar başarılı satış adetlerine ulaşarak markanın inansal açıdan rahatlamasında önemli bir rol oynamış olsa da, Porsche’nin 911 demek olduğunu düşünen fanatik bir kitle tarafından biraz yagırdanmıştı.

İlk nesil Panamera’nın heybetli, havalı ve sportif detaylara sahip bir otomobil olduğuna şüphe yoktu, ancak konu Porsche gibi görünmek ve Porsche gibi hissettirmek olduğunda, büyük boyutların ve ağırlığın olumsuz etkileri ön plana çıkıyor ve Panamera, hızlı bir lüks sedan olmaktan öteye gidemiyordu.

Porsche, yeni modelde ise dersine çok iyi çalışmış gibi görünüyor. Çünkü yeni Panamera, bu sefer gerçek bir Porsche gibi hissettiriyor ve gerçek bir Porsche gibi görünüyor. Ayrıca ikinci nesille birlikte, teknolojik açıdan da ciddi bir sıçrama gerçekleşmiş.

Yeni Panamera, markanın tasarım ikonu modeli 911 ile bağ kuran bir görünüme sahip. Seleinden çok daha iyi proporsiyonlar sunan otomobilin, bu bağı kurabilmesi için bazı titiz çalışmalar yapıldığı ise açıkça görülüyor. Daha kaslı görünen omuzlar, 911 tarzına yakın stoplar, arka bölümde 20 mm alçalan tavan hattı ve arka kapıların hemen bitimine eklenen küçük cam, Panamera’ya Porsche gibi görünmek konusunda önemli katkılar sağlıyor. Eski modelin özellikle kalın C-sütunları kamburlu bir proil ortaya çıkarıyordu, ancak yeni modele eklenen küçük cam ve arka bölüme alçalarak uzanan tavan sayesinde daha atletik bir proil elde edilmiş.

Özellikle otomobile tam arkadan bakıldığında 911 ile benzerlikler olduğu hemen fark ediliyor. Porsche, yeni Cayenne’i de benzer bir yaklaşımla şekillendirdi. Eğer yenilik sayfalarımızdaki Cayenne Turbo haberimizi incelediyseniz, markanın yeni nesil lüks SUV modelindeki stop grubunun yeni buradakiler ile benzer olduğunu fark etmişsinizdir.

Porsche Panamera Özellikleri

Porsche Panamera’nın bazı detayları ise motor seçeneğine göre farklılık gösteriyor. Mesela; geniş çamurlukların içerisinde 4S versiyonunda standart olarak 19 inç, Turbo da ise 20 inçlik jantlar bulunuyor. Ancak burada gördüğünüz 4S, opsiyonel donanımdaki 20 inçlik jantlara sahip. Ayrıca Turbo versiyonunda yükselerek iki yana doğru açılan daha çarpıcı bir spoyler bulunurken, Panamera 4S’de ise daha küçük, ancak yine de Porsche’ye yakışır nitelikte bir spoyler yer alıyor.

MSB isimli modüler bir platform üzerine geliştirilen ve gövdesi alüminyumdan imal edilen yeni Panamera’nın boyutları da yerine geçtiği modelden biraz da olsa farklı. 34 mm daha uzun, 6 mm daha geniş ve 5 mm daha yüksek bir gövdeye sahip olan yeni modelin 2950 mm’lik dingil mesafesinde de seleine göre 30 mm’lik bir fazlalık bulunuyor. Her ne kadar boyutlar biraz artmış olsa da, Panamera’nın seleinden çok daha kompakt bir görünüm sunduğunu söylemek mümkün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz