Photoshop Nedir? Photoshop İle Neler Yapılır?

0
376

Photoshop, Adobe firması tarafından piyasaya sürülen bir resim düzenleme programı. Resimler üzerinde kolaylıkla deformasyon yapılmasına olanak sağlaması sebebiyle, tüm dünyada kısa sürede kabul gören bir yazılım.

photoshop01 1024x576 - Photoshop Nedir? Photoshop İle Neler Yapılır?

Photoshop ilk piyasaya çıktığı 1990 yılında belli başlı ve çok kısıtlı özelliklere sahip olan bir programdı. Kullanıcı talepleri doğrultusunda şu anda son derece kapsamlı bir kullanım amacı taşımakta. Bununla birlikte çok farklı sektörlerde de kullanılabiliyor. Özellikle grafik tasarım ve matbaacılık alanında çalışanlar için artık olmazsa olmaz bir program haline gelmiş durumda. 2006 yılında, o zamanki en büyük rakibi olan Paintshop yazılımını zaman içinde ekarte eden bu program, günümüzde ev kullanıcılarının da önemli tercihlerinden bir tanesi.

Net Resimler Üzerinde Etkili Değişiklikler

Bu program ile resim üzerinde yapılamayacak değişiklik yok gibi. Ancak üzerinde çalışılacak resmin de değişikliklere müsaade etmesi gerekiyor. İnternet üzerinden bulunan her resim üzerinde Photoshop uygulamalarını gerçekleştirmek bazen mümkün olmuyor. Bu yüzden temiz, kaliteli ve içerisinde belirgin hatlar bulunan resimler üzerinde oynama yapmak çok daha kolay.

Günümüzde bu program ile üç boyutlu grafikler ve logolar yapmak da mümkün. İhtiyaçlar doğrultusunda sürekli olarak geliştirilen programın, yazılım korsanları tarafından herhangi bir lisans istemeyen taşınabilir ve kuruluma gerek olmayan bir versiyonu internet ortamında dolaşıyor. Photoshop CC’nin son sürümü şu anda Adobe’un sayfasında aylık 53 TL olarak satılmakta. Grafik tasarım ile yakından ilgilenenlerin bu lisanslı sürümü kullanmaları oldukça önemli. Çünkü bu program çok sıklıkla güncelleniyor. Bu yüzden en son güncellemeleri de takip ederek programınızı güncelleme imkânınız oluyor.

photoshop02 1024x576 - Photoshop Nedir? Photoshop İle Neler Yapılır?

Ülkemizde Photoshop, resimler üzerinde değişiklik yapmak anlamında da kullanılan bir sözcük oldu. Bu da yazılımın bu sektördeki gücünün de bir göstergesi. “Bu resim üzerinde değişiklik yap” yerine “Bu resim üzerinde Photoshop yap” farkında olmadan kullandığımız bir kalıp halini aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz