File Format Pdf 256x256 - PDF Nedir ? PDF Dökümanı Nasıl Hazırlanır?

PDF Nedir?

İşte tüm bu durumlarda Adobe firmasının çıkardığı PDF formatı imdadımıza yetişiyor. PDF , Adobe firmasının bulunduğu ingilizce açılımı ( Portable Document Format ) olan bir taşınabilir olan Metin Formatı’dır. Buradaki anahtar sözcük taşınabilirliktir. PDF sayesinde bir dosyayı tüm özellikleriyle ( yazı karakterleri , görüntü detayları , vektörel nesneleri , ses özellikleri vs. ) birlikte hiçbir değişikliğe uğramadan orjinal hâliyle başka bir platforma gönderebilirsiniz. PDF Reader olarak adlandırılan PDF okuyucu programı ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

mime - PDF Nedir ? PDF Dökümanı Nasıl Hazırlanır?

PDF Dökümanı Nasıl Hazırlanır?

Hazırlamış olduğunuz bir dosyayı PDF formatına çevirmek için Adobe Acrobat programını kullanmanız gerekmektedir. Adobe Aacrobat bir yazıcı emülasyonu olan Adobe Distiller’i bilgisayarınıza bir yazıcı olarak kurar.Hazırladığınız dosyayı yazıcıya gönderirken , yazıcı olarak Adobe Distiller seçerseniz ve çıktı olarak bilgi sayfalarınızda dosyanın PDF formatında bir kopyası oluşturulur.

PDF formatına dönüştürülmüş olan bir dosya , Machintosh , Windows , UNIX , Linux , Mac OS , Palm OS gibi çeşitli platformlar tarafından desteklenmektedir ve PDF dosyaları bütünlüğü korur.

PDF formatına çevrilmiş bir dosyanın içeriğindeki 3 boyutlu grafikler , metinler ,fontlar ve çizimler aynen orjinalindeki gibi gözükür.

Adobe Acrobat ile hazırlanmış bir dosyaya elektronik imzanızı ekleyebilir , şifre ile koruyabilirsiniz. Böylece dosyayı sadece şifreyi bilen kişiler açabilir. İsterseniz dosyanın değiştirilmesini , çıktısının alınmasını ve kopyalanmasını engelleyebilirsiniz. Bu durumda dosyanız sadece ekranda okunabilir.

PDF dosyası yaratmak için kullanılan Adobe Acrobat programı ücretli bir programdır. Ama Adobe Acrobat ile yaratılmış PDF dosyasını açmak için kullanılan Adobe Reader programı ücretsizdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here