Otonom Otomobil Nedir?

0
191

Otonom Otomobil Nedir?

Otonom Otomobil Nedir - Otonom Otomobil Nedir?

Bu araçlara sürücüsüz araçlar denir. Bu araçlar şoförsüz yol almaya yarar. Araçlar oldukça akıllı araçlardır. Çok dikkatli bir şekilde yol alırlar çevresindeki akışı, yayaları ve trafiği çok titiz bir şekilde incelerler. Bunu da GPS ve radar gibi teknoloji ürünlerinden yol alarak yaparlar. Günümüzde Sürücüsüz otomobiller gün geçtikçe gelişmekte ve üretilmeye devam etmektedir.

Sürücüsüz Otomobillerin Tarihi

Otonom otomobil fikri ilk olarak 1980 yılında Mühendis olan Ernst Dickmanns’ın tasarladığı kameralar ile kendini yöneten araç ile ortaya çıkmıştır. 1994 yılında ise Paris’te bir otobanda, trafiğin sakin olduğu bir günde bu araçlar test edildi. Araçlar toplamda 1000 kilometre yol katettiler. Fakat araçlar günümüzde ki gibi tamamen otomatik değillerdi sadece şerit değiştirirken ve yol boşken araç kontrolü ele almıştı.2007 yılında ise DARPA (The Defense Advanced Research Projects Agency) ajansı tarafından bir yarış gerçekleştirildi. Bu yarış sürücüsüz otomobillerin yarışıydı. Sürücüsüz araçlar tüm kurallara uyarak yarışı tamamladılar.

Sürücüsüz Otomobillerin Avantajları Nedir?

Sürücüsüz otomobiller birçok konfor ve yenilikler sağlar. Sağladıkları konfora ve yeniliklere bir göz atalım. Sürücüsüz otomobiller sizi uzun yolculuklarda sürekli direksiyon sallamak ve pedala basmak gibi dertlerden kurtarıyor. Araç kendini sürerken siz herhangi bir şeyle uğraşabiliyorsunuz. Bir başka avantajı da, kendi kendini park ediyor olması bu gerçekten insana çok büyük bir kolaylık sağlıyor ve yanlış park olayı olmayacağından gereksiz yer işgali olayı da son bulur.

Sürücüsüz otomobillerin en iyi özelliği ise kazaların azalacağı olmasıdır. Çünkü sürücüsüz otomobiller bilgisayar ve GPS gibi aletlerden yararlandığından dolayı ekstra bir dikkat gösteriyor makalemizin başında da bahsettiğimiz gibi, bundan dolayı normal bir insandan daha çok kurallara uyar ve hata yapmaktan kaçınır ve trafik kazaları önemli bir ölçüde son bulmuş olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz