Otomatik Park Sistemleri Nasıl Çalışır?

0
253

Otomatik Park Sistemleri Nasıl Çalışır?

Otomatik Park Sistemleri Nasıl Çalışır - Otomatik Park Sistemleri Nasıl Çalışır?
Otomatik Park Sistemleri Nasıl Çalışır?

Son zamanlarda sık sık duymaya başladığımız ”Otomatik Park Sistemi” arabaya merakı olan kişilerin ilgisini çekmeye başlamıştır. Bununla beraber bu sistemin ne olduğu ve nasıl çalıştığı da merak konusu olmuştur.

Trafiğin çok yoğun olduğu bölgelerde yaşanan sıkıntılardan birisi de park etme sorunudur. Özellikle şoförlüğe yeni atılmış veya fazla tecrübesi olmayan şoförler bu durumdan yakınmaktadırlar.

Teknoloji, buna da bir çare buldu.

OTOMATİK PARK SİSTEMİ NEDİR?

Otomatik park sistemi, ülkemizde yeni bir teknoloji olarak görülse de dünyada sık sık kullanılan özelliklerden biridir

Otomatik park sisteminin asıl amacı aracınızı belirli bir pozisyona getirerek park etmek istediğiniz noktaya sorunsuz bir şekilde konumlandırmaktır. Tamamen otomatik olarak ve sensörler yardımıyla çalışan bu sistem, sizin yapmanız gereken hesapları yapan bir yapay zeka ile donatılmıştır.

Otomatik park sistemi, özellikle Ford ve Mercedes marka araçlarda ön plandadır. Bu sistem, araç 36 km’yi aşmayan süratle ilerlerken çalışmaya başlar ve düğmesine basılarak aktifleştirilir. 36 km’de ilerlerken uygun park alanı taramaya başlar. Bunu ön ve arka tamponlarda yer alan mesafe algılayıcı sensörler sayesinde yapmaktadır.

NASIL ÇALIŞIR?

Ön tamponda 6; Arka tamponda 4 sensör olmak üzere araçta toplam 10 sensör bulunur. Sistem, uygun park alanı bulduğunda sürücüyü uyarır ve aracı geri vitese almasını ister. Sürücü, bu işlemi gerçekleştirdikten sonra yapması gereken şey gazı ve freni ayarlayıp, kontrol ederek gerektiğinde fren yapmasıdır. Geriye kalan bütün direksiyon manevralarını sistem kendisi yapacaktır. Araç birkaç hareketten sonra paralel olarak ve orantılı bir şekilde park edilecektir. Bu sizi gereksiz stresten ve zaman kaybından kurtararak sürüş keyfinizi artırıp, yükünüzü hafifletir.

HANGİ ARAÇLARDA BULUNUR?

-Volkswagen Golf 7

-Volkswagen Passat

-Volkswagen Jetta

-Toyota Corolla

-Ford Focus

-Mercedes C180

-Mercedes A80

-Hyundai ix35

-Opel Insignia

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz