Ana Sayfa Teknoloji IPTV Yayınlarını İzlemek

IPTV Yayınlarını İzlemek

0
307

IPTV Yayınlarını İzlemek

Günümüzde artık her evde hatta her cep telefonunda bir internet bağlantısı mevcut. Bu sayede insanlar istedikleri yerden, istedikleri zaman internete bağlanabiliyorlar. Eskiden yapılan pek çok iş artık tek bir adres üzerinden halledilebiliyor. Üstelik evden dışarı çıkmadan. Gazete okumak, sohbet etmek, telefonla konuşmak. Hepsi artık internet üzerinde.

IPTV 2 - IPTV Yayınlarını İzlemek

Tabi ki bu kadar değil. Artık televizyon kanalları da internet üzerinden izlenebiliyor. IPTV adı verilen bir sistem, artık internet üzerinden yerli yabancı binlerce kanalaın izlenmesine olanak sağlıyor. Ancak bu sistemi tarayıcı üzerinden kanalların web sayfaları aracılığıyla yaptıkları televizyon yayınları ile karıştırmamak gerekli. IPTV yayınları sadece televizyon yayınlarını izlemek için kurulmuş alt yapıyı kullanan bir sistem.

IPTV üzerinden izlenen kanallar, takılmadan ve HD kalitesinde izlenebiliyor. Bunu sebebi ise IPTV hizmetini veren firmanın kendi serverları üzerinde sadece size özel bir bölüm açması ve yayınları bu bölümden direkt olarak sizin IP adresinize yapması. Bunun anlamı, televizyon yayınlarını izlerken başka kişilerin sizin yayınlarınıza ortak olup bağlantı hızınızın düşmesini sebep olamayacakları demek. Sadece sizi sunulan bir hizmeti sorunsuzca kullanabiliyorsunuz.

IPTV yayınlarını isterseniz bilgisayarınızdan, isterseniz de televizyonunuzdan izleyebiliyorsunuz. Televizyondan izlemek için Set Top Box adı verilen bir dekoder kullanmanız gerekiyor. Bu dekodere evinize gelen internet kablonuzu bağlıyorsunuz. Sonrasında ise cihaza ait uzaktan kumanda ile kanal listesine ulaşarak dilediğiniz kanalı seçip izleyebiliyorsunuz. Ancak televizyon üzerinden izlemek istemiyor, sadece bilgisayar üzerinden izlemek istiyorsanız o zaman ihtiyacınız olan tek şey bir vifeo izleme yazılımız. Bu konuda VLC Player yazılımı işinizi fazlasıyla görecektir.

IPTV yayınlarının kullanıcıyı cezbeden bir özelliği de şifreli kanal yayınlarının da şifresi olarak izlenebilmesi. Ancak bu noktada şunu belirtmek gerekir. IPTV hizmeti veren kuruluşlar ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan ilk grup Tivibu, Turkcell, Superonline gibi kendi internet alt yapısını kullanarak bu hizmeti veren kuruluşlardır. Bu kuruluşlar sadece anlaşmalı olduğu kanalların yayınlarını izlemeye olanak sağlarlar. İkinci grup ise IPTV hizmetini mevcut internet alt yapısını kullanarak veren firmalardır. Bu firmaların kendi internet alt yapıları olmadığı için hız konusunda birinci gruptakiler kadar iyi değildirler. Ancak onlardan çok daha fazla kanalın yayınını vererek, şifreli kanalları da şifresiz olarak sunmaktalar.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz