Son birkaç gündür ülkemizde de ardı ardına intiharlar yaşanıyor. Geçtiğimiz 15 gün içinde 2 doktor ve bir tıp fakültesi öğrencisi intihar etmiştir. Amerika’da, yaşanan bu olayları sonrasında da intiharların önüne nasıl geçilebileceği konusunda yapılan araştırmalar da ortaya çıkmaya başladı.

intihar - İntihar Eğilimi Olanlar Tespit Edilebilecek

İntihar etmenin, tamamen psikolojik bir olay olduğu herkes tarafından bilinmekte. Bu noktada insan beyninin içinde bir yerlerde intihar eğilimine ait çeşitli bilgilerin saklanması da olağan. İşte yapılan çalışmalar neticesinde bu bilgilerin ortaya çıkarılıp, intihar eğilimi olan insanların tespit edilmesi ve bu sayede intiharların önüne geçilmesi amaçlanmakta.

Bu konu üzerinde çalışan bilim insanları insanların intihara eğilimli olup olmadıklarını ortaya çıkarmak için çeşitli algoritmalar geliştirdiler. Şimdiye kadar 34 kişi üzerinde denenen bu yöntemle beyin aktiviteleri görüntülenerek bunların kaydedilmesi amaçlanmakta.

Nasıl Bir Yöntem Uygulanıyor?

Uygulanan yöntemde insanlar üç gruba ayrılıyorlar. Birinci gruba ölüm, ölümcül, diğer gruba övgü, üçüncü gruba ise sorun, can sıkıntısı gibi sözcüklerin bulunduğu metinler deneklere okutuluyor. İlk grup ölüm ile alakalı, ikinci grup olumlu düşünceler içeren, üçüncü grup ise olumsuz düşünceler içeren fikirlere ait metinler okuyorlar.

Geliştirilen algoritma sayesinde bu kişilerin beyinleri incelendi ve intihara eğilimi yüksek olan grup %91 oranında doğru olarak belirlendi. Uzmanlar beynin bu hareketlerini sinirsel birer imza olarak nitelendiriyorlar. İntihara eğilimi olan insanlarda bu hareketler, farklı duygusal tepkiler olarak ortaya çıkıyor. Bu duygusal tepkiler ise insanı intihara sürükleyen tepkiler olarak tanımlanıyor.

Bu testin sonucunda intihar edebilme olasılığı bulunan insanların zaman kaybetmeden psikolojik bir destek almaları sağlanıyor. Bu tümevarım deneyi aslında basit bir metnin bile insanın beynindeki intihar etme duygusunun nasıl ortaya çıkabildiğinin göstergesi. Daha zor şartlarda ve daha baskı altında bulunan insanlarda bu testin çok daha net sonuçlar vereceği kesin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here