İnternetten Satış Nasıl Yapılır?

0
284

İnternetten Satış Nasıl Yapılır?

Dijitalleşen dünyada sizde satış yapmak istiyorsanız birçok alternatif ve satış kanallarınız bulunuyor. Sadece bir e-ticaret sitesi ile satış yapmak aklınıza gelmesin, elinizde ürün olmasa bile herhangi bir yatırım yapmadan da internet üzeriden satış yapabilirsiniz işte e-ticaretin en güzel yanıda budur.

nternetten Satış Nasıl Yapılırr - İnternetten Satış Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden ürün satmak için neler gerekli öncelikle onlara bakalım. Öncelikle işe kullanmadığınız eşyalarınızı satarak başlayabilirsiniz. İkinci el eşya satışı için letgo uygulamasını kullanabilir ve komisyon ödemeden satış yapabilirsiniz ya da sahibinden.com üzerinden yine komisyonsuz satış gerçekleştirebilirsiniz. Gittigidiyor üzerinden yine eşyalarınızı satabilirsiniz ancak belirli bir komisyon ödemek durumunda kalırsınız.

İnternet üzerinden elinizde ürün olmasa bile birçok alanda satış gerçekleştirebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınız üzerinden Avon benzeri sizlere ürün tedariği sağlayacak firmaların ürünlerini stok tutmadan satabilirsiniz. Bu satış yönteminde vergilendirme sizin belirlediğiniz komisyon tutarı üzerinden hesaplanır. Örneğin 90 liralık bir ürünün üzerine 30 tl koyuyor ve 120 tl üzerinden satış yapıyorsanız. 30 TL üzerinden devlete vergi ödemesi yapmanız gerekecektir. Ancak eğer ürün tedarik ettiğiniz yer size fatura kesmemiş ise 120 lira üzerinden vergi ödemeniz gerekecektir.

İşinizi dijital dünyaya taşımak istiyor ve ürünlerinizi internet üzerinde satışa sunmak istiyorsanız bu sefer daha ciddi davranmanız gerekiyor. Öncelikle kendi web sitenizle mi yoksa farklı bir pazaryeri üzerinde mi ürün satışı gerçekleştireceksiniz buna karar vermelisiniz. Eğer kendi web siteniz üzerinden satış gerçekleştirmek istiyorsanız bu biraz maliyetli olacaktır, çünkü banka poslarını sitenize entegre edeceğiniz için müşteri güvenliği açısından sitenizin basit hazır yazılım yerine bu işi daha profesyonel bir şekilde sağlayan firmalara ödeme yapmanız gerekecektir. Yine bilinirlik için pazarlama maliyetleri ortaya çıkacaktır.

Pazar yerlerinde ise n11 örneğin bu konuda size bir maliyet çıkarmaz, oldukça cüzi bir giriş ücreti ile ürünlerinizi listelemeye başlarsınız ancak n11 üzerinden satış gerçekleştirdiğiniz ürünler için komisyon ödemeniz gerekecektir. Ancak pazarlama maliyetini n11 ve benzer siteler sizin yerinize karşılamaktadır belki de ödeyeceğiniz komisyon tutarı sizin pazarlama maliyetlerinin altında kalacaktır. Ancak bir marka yaratmak istiyorsanız tabikide kendi siteniz üzerinden satış yapmanız daha akıllıca bir çözümdür ayrıca yine n11 ve hepsiburada gibi siteler üzerinden de ürün satışı yapmaya devam edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz