İnternetten Satılan Ürünlere Elektronik Vergi Ülkemizde elektronik ticaretin ilerlemesi ve gelişmesi ile birlikte e-ticarette vergi denetimleri daha sıkı hale geldi.

İnternetten Satılan Ürünlere Elektronik Vergi Uygulaması Nasıl Olacak?

nternetten Satılan Ürünlere Vergi - İnternetten Satılan Ürünlere Elektronik Vergi
İnternetten Satılan Ürünlere Elektronik Vergi

İnternette artık ürün veya hizmet satmak istiyorsanız vergi mükellefi oluyorsunuz ve sattığınız hizmet veya ürün başına vergi kanunundaki yasalar çerçevesinde devlete vergi ödüyorsunuz. Kurumlar vergisi tüzel kişilerin yaptığı ticari işlemleri kapsarken, gelir vergisi ise şahısların yaptığı ticari işlemleri kapsıyor. İnternette yapılan ticari satış işlemlerinin tamamı KDV yani Katma Değer Vergisi alanına girmektedir.

nternetten Satılan Ürünlere Elektronik Vergi - İnternetten Satılan Ürünlere Elektronik Vergi
İnternetten Satılan Ürünlere Elektronik Vergi

İnternette satış yapacak tüzel kişiler veya şahısların bazı yükümlülükleri vardır;

– Defter Tutma Yükümlülüğü:

– Belge Düzenleme Yükümlülüğü:

İnternette satılan her ürün veya hizmet için evrak (fatura/irsaliye) düzenlemek gerekmektedir. Düzenlenmeyen her bir evrak için ayrı ayrı cezai işlem uygulanır.

– Beyanname Verme Yükümlülüğü:

İnternette yaptığınız ticari faaliyetler ile ilgili belirli dönemlerde vergisel durumunuz beyannameler ile beyan edilmelidir. Şahıs işletmesi iseniz Gelir Vergisi, Şirket iseniz Kurumlar Vergisi mükellefi olursunuz.

– Belge Kullanma Yükümlülüğü:

Ticari işletmeler vergi kanununa göre tüm işlemlerini belgelemesi ve ispatlaması gerekmektedir. Yani vergi mükellefinin mal veya hizmet alım/satımlarını belgelemelidir.

– Vergi Borcunu Ödeme Yükümlülüğü:

Devlete verilen beyannameler ile hesaplanan vergiler devletin belirlediği zamanda ödenmesi gerekir.

E-ticaret işletmelerinin normal fiziksel mağazalar ve işletmelerden vergisel anlamda herhangi bir farkı yoktur. Satışların sanal ortamda olması herhangi bir vergi muafiyeti sağlamaz. Kesilen her faturada KDV gösterilmesi mecburidir. Aynı biçimde 3. şahıslar da fiziksel mal alımlarındaki gibi internetten ürün veya hizmet alımlarında KDV ödemek zorundadır.

Online Pazar Yerleri Vergilendirmesi:

Son zamanlarda hızla gelişen online pazar yerlerinde de B2B veya B2C satış yapanlarda artık tüzel veya şahıs işletme şartı aranmaktadır.

Sosyal Medya Vergilendirmesi:

Ayrıca e-ticaretin yaygınlaşmasını hızlandıran sosyal medya da artık vergiye tabidir. Kendi ürün veya hizmet reklamlarını yamak isteyen işletmelerden ürün yerleştirme üzerinden oranında vergi alınır.

Devletin belirlediği vergi yükümlülüklerini yerine getirmeyen tüzel kişiler veya şahıslar yüksek oranda maddi cezalar ile karşılaşabilirler. Maliye bakanlığı son yıllarda e-ticaret’in vergilendirilmesi üzerinde çok titiz çalışmaktadır.

Son düzenleme ile yurt dışı e-ticaret işlemlerinde ise stopaj kesintisi yapılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz