İnternet Üzerinden Alışveriş Yapmak Ne Kadar Güvenli?

0
325

Eskiden mağazalardan yapılan alışveriş çılgınlığı günümüzde yerini internet üzerinden alışveriş yapılmasına bıraktı. İkisi arasındaki en büyük farklardan bir tanesi birinde alacağınız ürüne siz giderken, diğerinde ise ürünün size gelmesi.

onlinealisveris01 - İnternet Üzerinden Alışveriş Yapmak Ne Kadar Güvenli?

İnternet üzerinden alışveriş yapmanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da mevcut. Bu dezavantajlardan en önemlisi ise alacağınız ürünü görmeden almanız. Bu konuda ürün hakkında bilgi sahibi olmak için internetten faydalanılıyor. Ancak ürün hakkında internet ortamındaki bilgiler zaman zaman o kadar fazla ve kafa karıştırıcı olabiliyor ki insan bu ürünü almaktan vazgeçebiliyor. Bu bakımdan bu noktadaki en iyi seçenek ürünü deneme imkânı varsa deneyip ondan sonra satın almak.

İnternet üzerinden alışveriş yapmak günümüzde her markanın sunduğu hizmetlerden bir tanesi. Bir markaya ait ürünü satın almak için mutlaka ürünün mağazasına gitmeniz gerekmiyor. İnternet üzerinden yapacağınız ödeme ile ürün kapınıza kadar geliyor. Tabi ki büyük markaların ürünlerini satın alırken içinizde herhangi bir sorun çıkacağı ile ilgili bir endişeniz olmuyor. Ancak internet üzerinden alışveriş yaparken asıl sorunun ortaya çıktığı yerler kişiden kişiye ikinci el alışverişe olanak tanıyan internet siteleri.

İkinci El Alışverişte Sorun Daha Büyük

İnternet üzerinden ikinci el alışveriş yapılmasına imkân sağlayan siteler, koydukları kurallarla alıcı ve satıcı arasında herhangi bir sorun oluşması durumunda çekimser kalabiliyorlar. Bunun en önemli sebebi de bu sitelerin sundukları seçenekler. Satış yapmak isteyen insanlar güvenli alışveriş seçeneği adı altında bir seçenekle satışlarını gerçekleştirebiliyorlar. Bu seçeneğin seçilmesi, alıcının ürünü alıp denedikten sonra onay verip paranın satıcıya aktarılması mantığını taşıyor. Eğer alıcı ürünü beğenmediyse ya da üründe bir sorun çıktıysa, ürünü iade edebiliyor. Ancak bu noktada alışveriş sitesi güvenli alışveriş seçeneği seçildiği için ürünün satış fiyatı üzerinden belli bir yüzde komisyon kesip kalan parayı satının hesabına gönderiyor.

onlinealisveris02 1024x649 - İnternet Üzerinden Alışveriş Yapmak Ne Kadar Güvenli?

Alışveriş sitesinin komisyon almasını istemeyen alıcı ve satıcılar ise kendi aralarında anlaşıp para transferini yaptıktan sonra ürün gönderimi de gerçekleştiriyorlar. İşte en çok sorunun çıktığı nokta da burası. Parayı alan satıcının ürünü göndermemesi ya da bozuk ürün göndermesi gibi sorunlar sıklıkla yaşanmakta. Böyle sorunlarda ise alışveriş sitesi hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmiyor. Çünkü bu yöntem alışveriş sitesinin onayladığı bir yöntem değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz