Internet Nasıl Çalışıyor?

0
284

Ağlar arası anlamına gelen internetin en önemli özelliği hiç kimseye ait olmamasıdır. Dünyayı saran ağlardan oluşan internet kabloları da sanal değil gerçek. İnternet milyonlarca dolarlık yatırımlar oluşturan altyapısıyla tüm dünyayı birbirine bağlayarak küreselleşmenin en önemli ayağını oluşturdu.

internet01 - Internet Nasıl Çalışıyor?

Amerika’da ve Avrupa’nın bazı şehirlerinde uzun yıllardır kullanılmasına karşın internetin ülkemizdeki geçmişi çok uzun bir süreye dayanmaz. 1996 yılında ülkemizde yavaş yavaş adından söz ettirmeye başlayan bu sitem sadece 2 yıl içinde evlere kadar girdi. Internet’in Yurtdışında ise test aşamaları ile birlikte kullanılmaya başlanması 80’li yılların ortalarına kadar uzanıyor.

İnternete ofisinizden ya da evinizden bağlanıyorsanız yüksek olasılıkla, Lan, yani yerel ağ üzerinden bağlanıyorsunuz. Bir Lan iki veya daha çok kişisel aygıttan oluşur. Lan üzerinde bulunan ve asıl işi yapan ana bilgisayara sunucu (server) denir. Sunucunuz işletim sisteminizi yani bilgi alışverişi ve iletişimden sorumlu programı çalıştırır. Sunucu aynı zamanda farklı görevler de yapar. Kullanıcı çalışma dosyalarını depolamak, ofis sunucu ve yazdırma işlemleri gibi…

internet02 1024x576 - Internet Nasıl Çalışıyor?

Sunucular özel yazılımlarla farklı görevleri de yapabilir. Yönlendirici (Rooter) ise yerel ağı internete bağlar. Proxy gibi sunucular sayesinde de e- posta kullanabilir ve internette güvenle gezinebilirsiniz.

Pek Çok Aygıt Internete Bağlanabilir

İnterneti oluşturan ağlardaki sunucu, yazıcı ve kişisel bilgisayarların herbiri bir düğüm olarak ifade edilir. Bu düğümler IP yani internet Protokol adı verilen özel bir şifre ile adlandırılır. IP standart bir adresleme yöntemidir. İnternet bağlantısı, internet servis sağlayıcısıyla gerçekleştirilir. ISS adı verilen bu sağlayıcı internete uydu veya karadan yeraltı ile okyanuslar altından geçen kablolarla bağlanır.

Evinizden internete bağlanırken DSL veya kablo gibi geniş ağ bağlantılarını tercih edebilirsiniz. Dial-Up yöntem ise artık neredeyse tarihe karışmış durumda. Bunun en büyük sebebi de günümüz internet hızlarının Dial-Up bağlantı hızlarını çok aşmış olması.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz