İlk Selfieyi Kim Buldu?

0
352

İlk Selfieyi Kim Buldu? Selfie yada özçekim, kişinin kendi fotoğrafını, foroğraf makinesi veya cep telefonu aracılığıyla çekmesidir.

İlk Selfieyi Kim Buldu?

Selfielerin çoğu Facebook, Insatgram ve Twitter gibi sosyal medya platformları üzerinde paylaşılır. Selfie fotoğraflar genellikle bir kol boyu uzaklıktan çekilir. Selfi çubuğu icat edildikten sonra fotoğraf karesine daha geniş görüş alanını sığdırmak mümkün olmuştur. İlk selfie çekildikten kısa bir süre sonra tüm dünyada popüler hale gelmiş, selfie ile ilgili şarkılar bile yapılmıştır.

2EYmMd 300x191 - İlk Selfieyi Kim Buldu?
İlk Selfieyi Kim Buldu?

İlk Selfiyi Kim Çekti?

Fotoğrafçılık alanında öncü bir rolü alan Robert Cornelius, 1839 yılında kendisinin fotoğrafını çekti. Pozlama süreci yavaş olduğu için objektif kapağını açtı, bir dakikadan daha fazla süre bekleyerek lens kapağını kapattı. Bu fotoğraf aynı zamanda yapay ışıkla çekilen ilk insan fotoğrafıydı. Aynı zamanda ilk selfie olarak tarihe geçti.

1900 yılında taşınabilir Kodak Brownie makinesinin piyasaya çıkmasıyla portre fotoğrafçılığı yaygınlaşmaya başladı. Kullanılan yöntem genelde bir ayna karşısına geçip, kamerayı yakınlardaki bir nesnenin üzerinde sabitleyerek kendi fotoğrafını çekme şeklindeydi. Rusya Büyük Düşesi Anastasia Nikolaevna 13 yaşındayken, 1914’te bir arkadaşına göndermek için bir aynayı kullanarak kendi fotoğrafını çeken ilk gençlerden biriydi.

Selfie fotoğrafları, 1970’lerde uygun fiyatlı şipşak fotoğraf makineleri ile birlikte, insanların kendilerini ifade etmenin yeni bir yolu oldu. Amatör fotoğrafçılar muhafazakar olmayan karakteristik bir bakış açısı yakaladılar.
Selfie Kelimesi’ni kim çıkardı

Bir belge veya elektronik ortamda selfie kelimesi ilk kez 13 Eylül 2002 tarihinde Avustralya’da bir internet forumunda yer aldı. Karl Kruszelnicki’nin, Dr Karl Self-Serve Science Forum’unda Nathan Hope tarafından yazılan bir yazıda Selife kelimesi ilk kez kullanıldı.

Grup selfiesinin ilk kez internete yüklenişi ise Eylül 2001’de oldu. 1990’lı yılların sonunda çekilmiş bir grup selfi fotoğrafı yine Avusturalya’da bir web sitesine yüklendi.

2003 yılının başlarında, İtalyan fotoğraf sanatçısı Alberto Frigo sağ elinin kullandığı her nesneyi fotoğraflamaya başladı. Bu uzun soluklu projede, her seferinde sanatçı dişlerini fırçalarken, deodorant sıkarken vb. faaliyetleri yaparken fotoğraflarını çekti.

2003 yılının sonlarında piyasaya sürülen Sony Ericsson Z1010 cep telefonu, ön kamera konseptini tanıttı. Z1010’un ön tarafındaki kamera, fotoğraf çekimi ve video görüşmeleri için bir sensöre sahipti.

Facebook, Selife ve Tarihi

“Selfie” terimi bu tür fotoğraflar olmadan önce kullanılmaktaydı. Facebook’un popüler sosyal ağ haline gelmesinden önce, 2000’li yılların başında, kendi kendine çekilen fotoğraflar özellikle MySpace’de yaygıntı. “MySpace pic” resimleri amatörce, flaşsız, genellikle bir banyo aynasının önüne çekilmişlerdi. Buna karşılık Facebook profil fotoğrafları ise genelde iyi odaklanmış, daha resmi ve uygun bir mesafeden başkaları tarafından çekilmişti. 2009’da resim ve video barındırma sitesi olan Flickr’da, Flickr kullanıcıları, genç kızların yayınladığı kendi resimlerini görünce tanımlamak için ‘selfie’ kelimesini kullandılar. Teknolojideki gelişmeler, özellikle de iPhone 4 (2010) ve ön kamerası, Instagram ve Snapchat gibi mobil fotoğraf uygulamaları, 2010’un başından itibaren selfielerin canlanmasına yol açtı.

2012 yılının sonunda, Time dergisi selfie’yi o yılın “en iyi 10 sözü” nden biri olarak gösterdi. 2013 yılına gelindiğinde, “selfie” sözcüğü, Oxford English Dictionary’in çevrimiçi sürümüne dahil edildi. Kasım 2013’te, “selfie” kelimesi Oxford English Dictionary’de “yılın kelimesi” oldu. Selfie’nin Avustralya menşeli olduğu belirtildi.

Astronotlar uzaydan selfie çekip yolladılar. Buzz Aldrin‘in 1966 yılında uzay aracının dışında çektiği selfisi ile uzayda selfie çeken ilk insan oldu .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz