Havale ve EFT’ye Alternatif Yöntem

0
323

Havale ve EFT’ye Alternatif Yöntem

para aktarma 720x300 - Havale ve EFT'ye Alternatif Yöntem

İnsanlar artık kredi kartları sayesinde yanlarında nakit para dolaştırmamaya başladılar. Bununla birlikte internet üzeriden yapılan alışverişler de hem kredi kartı ile hem de banka havalesi ve EFT olarak yapılıyor. Ancak bu iki yöntemin de kendine özgü kuralları mevcut. Kimi zaman acil para gönderme işlemlerinizde bu iki yöntem de işinizi halletmenize yetmiyor.

Bunu fark eden bankalar bir süredir, üçüncü bir para aktarma hizmetine izin vermekteler. Bu hizmet ile özellikle tatil ve bayram günlerinde bankalar aracılığıyla para transferi yapmak mümkün. Bu yöntem, para göndermek istediğiniz kişinin cep telefonu numarası üzerinden para göndermenizi sağlıyor.

Cep Telefonuna Nasıl Para Gönderilir?

Bu işlemin oldukça basit birkaç adımı mevcut. Eğer para gönderecek kişi siz iseniz, para göndermek istediğiniz kişinin telefon numarasını, kullanmış olduğunuz bankanın cep telefonu uygulamasını ya da ATM’sini kullanarak “Cep telefonuna para gönder” kısmından yapabiliyorsunuz. Parayı göndermek istediğiniz telefon numarasını yazıp göndermek istediğiniz miktarı belirleyip gönderim işlemini hallediyorsunuz. Bu işlem sonrasında parayı gönderdiğiniz kişinin telefonuna gelen referans numarası ile, kişi gönderim yapmış olduğunuz bankanın herhangi bir ATM’sine gidip parasını çekebiliyor.

Eğer alıcı kişiyseniz, en önemli nokta karşı tarafın size gönderdiği paranın miktarını doğru olarak bilmeniz. Çünkü paranızı çekmek için ATM’ye gittiğinizde size iki bilgi sorulmakta. Bir tanesi cep telefonunuza gelen referans numarası, ikincisi ise size gönderilen miktar. Bu bilgileri doğru girdiğiniz taktirde ATM’den paranızı çekebiliyorsunuz. Bu işlemleri yapmak için herhangi bir karta ihtiyacınız olmayacak. ATM’nin kartsız işlemler bölümüne girdiğinizde “Cebe gelen parayı çekme” seçeneğini seçerek gerekli bilgileri doğru şekilde girdikten sonra paranızı kolaylıkla alabilirsiniz.

Bu yöntemle acil para ihtiyacı olan kişilerin bayram ve tatil günlerinde mağdur olmasının önüne geçilmesi önlenmiş. Hemen hemen her banka, cepten para gönderip alma hizmetini sunmaktalar. Şu anda, hizmet başına göndericiden kesilen para 2 TL. Bu miktar zaman zaman 6 liraya kadar çıkan EFT hizmet ücretlerinin yanında  oldukça hesaplı.

Cep telefonuna para gönderme hizmeti ile ilgili eksik olan tek nokta, paranızı çekebilmeniz için hala bir ATM’ye gitmeniz. Direk olarak gelen parayı hesabınıza transfer edebilmeniz işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Ancak şu anda böyle bir sistem henüz kullanılamıyor. Cep telefonu numaranıza gönderilen parayı çekebilmeniz için karşı tarafın para çıkışını yaptığı bankanın herhangi bir ATM’sine gitmeniz şu anda zorunlu olarak görülüyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz