Güneş Santrali Nedir, Nerelerde Kurulabilir?

0
99

Güneş Santrali Nedir, Nerelerde Kurulabilir?

Güneş santrali Nedir?

Güneş santrali, güneşten gelen enerjiyi elektirik enejisine dönüştüren santarallerdir. Santaraller de çok büyük ebatlı güneş pilleri kullanılır. Bu güneş pillerine fotovoltaik güneş pilleri denir. Bu pillerin ana maddesi kristal silisyum ve galyum arsenittir. Güneş santrali son derece doğa dostudur ve en temiz enerji kaynağıdır. En büyük özelliklerinden biride güneş tükenmez bir kaynaktır.Bu sayede güneşten sonsuz bir şekilde enerji elde edebiliriz. Dünya’nın birçok yerinde bu santraller kullanılmaktadır. Hem temiz enerji oldukları çok karlı bir enerji sistemidir. Çalışma mantığı da oldukça basittir. Güneşten gelen ışınlar paneller vasıtası ile enerjiye çevriliyor ve çevrilen enerji bir kaç cihazdan geçerek normal kullanabileceğimiz elektirik halini alıyor.

Ülkemizde de yaygın olarak kullanılan bir santraldir. Ülkemizde bulunan bu santrallerin toplam gücü ise 792,80 MW’dır. Ülkemizin iklim şartlarının bu santrale uyum sağlaması nedeniyle bu temiz enerji santraline her geçen gün yatırımlar artıyor.

Güneş Santralinin Avantajları Nelerdir?

Güneş santralleri temiz enerji kaynakları olduğundan dolayı herhangi bir yakıt vb. çevreyi kirletebilecek herhangi bir şeye ihtiyaç duymazlar. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi güneş sonsuz bir enerji kaynağı olduğundan dolayı sonsuz enerji elde ederiz.

Bu güneş santrallerinin kurulumu çok kolaydır ve birkaç ay içerisinde kurulumları tamamlanır. Santrallerin bakımları çok basittir ve masrafları çok düşüktür.

Güneş Santrali Nerelere Kurulabilir?

Güneş santralinin herhangi bir yere kurulabilmesi için o yerin bazı özellikleri karşılayabilmesi gerekir. Santralin kurulacak yerin düz bir yer olması ve çevrede güneşi engelleyecek hiçbir şey olmaması gerekir. Kurulacak bölgenin iyi güneş alması gerekir. Aslında bakarsanız santral evlerimizin çatısına ve hatta bahçelerimize bile kurulabilir tabi küçük olması şartıyla bu size kalmış fakat büyük hayalleriniz varsa o zaman işler değişir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 + eight =