Google Play Store Bazı Uygulamaları Neden Kaldırıyor?

Google Play Store Bazı Uygulamaları Neden Kaldırıyor - Google Play Store Bazı Uygulamaları Neden Kaldırıyor?
Google Play Store Bazı Uygulamaları Neden Kaldırıyor?

Google’ın sahip olduğu Play Store Android uygulama mağazası, diğer Google ürünlerinde de olduğu gibi sürekli algoritma değişikliği yaşamaktadır. Geçtiğimiz yıl içerisinde yeni kriterlerine uymayan 700.000’den fazla uygulamayı mağazadan kaldırdı.

Uygulamaların Play Store’dan kaldırılmasının bir çok nedeni olabilir. Bu yazıda en çok dikkat edilmesi gereken kurallara yer vereceğiz.

1-Cinsellik

İlk olarak Google’ın sert bir şekilde üzerinde durduğu, cinsellik ve çıplaklığa yer veren her uygulama Play Store’dan kaldırılır. Unutmamamız gerekir ki Play Store herhangi bir yaş kısıtlaması olmadan tüm kullanıcılara aynı ara yüzü sunar.

2- Argo

Uygulamanın adında veya açıklamasında argo, küfür, terörü destekleyen slogan gibi şeylere yer veren uygulamaları yasaklar.

3- Uyuşturucu Ve Silahlar

İçeriğinde uyuşturucu satışı, uyuşturucu kullanmaya teşvik etme, silah satışı, çocuk istismarı, ceset görüntüleri gibi sansür içeren içeriklere yer veren tüm uygulamalar mağazadan yasaklanır. Google tüm ürünlerinde bu politikalara yer verir.

4- Uygulama Açıklaması

Uygulamanın açıklamasının çok uzun olması, aynı kelimelere art arda veya çok sayıda yer verilmesi, anahtar kelimeyi spam yapacak şekilde kullanılması, yazıda bulunan diğer hususlara uymayan yazı ve sembollerin kullanılması uygulamanın mağazadan kaldırılması için sebeplerdir.

5- Saldırganlık Ve Şiddet

İnsanları birini öldürmeye, suç işlemeye, zarar vermeye, intihara teşvik eden içerik yada açıklama bulundurmak, şiddet içeren ikonlar kullanmakta kural dışıdır.

6- Zararlı Ve Virüs İçeren Yazılımlar

Kullanıcıların cihazlarına zarar vermeyi, kişisel bilgilerini çalmayı, herkese açık hale getirmeyi amaçlayan uygulamalar Play Store’dan kaldırılır.

7- Tehdit İçeren Uygulamalar

Kullanıcıları bir şeyi yapmaya zorlama, tehdit etme gibi içerikler barındıran uygulamalar mağazadan kaldırılır.

Play Store’un 2019’da kuralları arasına ekleyeceği 64 bit uygulama zorunluluğu da bunlar arasına ekleyebiliriz. Bu kuralların çoğu App Store, Windows Store, Steam gibi diğer uygulama mağazaları için de geçerlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × 5 =