Android kullanıcılarının telefonlarına program indirebildikleri ve istediklerinde satın alabildikleri mağazalardan bir tanesi olan Google Play mağazası bugün itibariyle ciddi bir temizliğe gitti.

googleplay01 - Google Play Mağazasında Uygulama Temizliği

Bilindiği gibi en çok şikâyet edilen konulardan bir tanesi de Google Play mağazası üzerinde bulunan programlar. Bu programlar mağazaya yüklenirken hiçbir denetimden geçmeden yüklenebiliyor. Google Play ’e program yüklemek de elbette bir ücret karşılığında yapılıyor ancak herkese bu imkân tanınmıyor. Durum böyle olunca da, hesapları bulunan bazı uyanıklar Google Play’e para karşılığında anlaştıkları şirketlerin ya da insanların hazırladıkları uygulamaları yüklüyorlar.

Bu uygulamaların içerikleri ile ilgili herhangi bir kontrol mekanizması bulunmuyor. Bu yüzden Google Play mağazasında bulunan uygulamaların arasında hiçbir işe yaramayanlar, spam görevi görenler ya da insanların telefonlarına zarar verecek uygulamalar da mevcut.

Sahte Whatsapp Uygulaması Yüklenmişti

Google Play’in böyle bir temizlik yapmasının da büyük bir sebebi var. Geçtiğimiz günlerde Google Play’e sahte bir Whatsapp uygulamasının yüklenmesi. Bu uygulama tam 1 milyon kişi tarafından indirilmiş ve uzun süre kimse bu durumu fark etmemişti. Bununla birlikte kullanımında sıkıntı olan ve kullanıcıların bu durumu yorumlarda ısrarla dile getirmelerine rağmen bir düzeltme yapmayan şirketlere ait programlar da siliniyor.

Silinen bu programlarla ilgili Google, program üreticilerine 30 günlük bir süre vermiş durumda. Bu süre zarfında silinen uygulamalar ile ilgili olarak geri bildirimde bulunan program sahiplerinin durumları incelendikten sonra gerekli görüldüğü taktirde programları tekrar mağazaya yüklenecek.

googleplay02 - Google Play Mağazasında Uygulama Temizliği

2008 yılında Android Market adıyla kurulan mağaza 2012 yılında Google Play Store adını aldı. Temizliğe başlanılmadan önce mağazada 2 milyonun üzerinde uygulama bulunuyordu. Temizlikten sonra ise ne kadar kalacağı şu anda bilinmiyor. Ancak zararlı ve işe yaramayan uygulamaların büyük çoğunluğunun mağazadan kaldırılacağı düşünülmekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here