Google Maps İle Park Yeri Bulmak

0
287

Google Maps İle Park Yeri Bulmak

Trafiğin büyük bir sorun haline geldiği büyük şehirlerde araba ile kalabalık merkezlere gitmek çoğu zaman bir sorun haline gelmekte. Bunun sebebi ise aracınız için uygun bir park yerini bir türlü bulamamak. Bu yüzden uzun bir zamanınızı park yeri arayarak geçirmeniz muhtemel. Bunu fark eden Google, bir çare niteliğindeki yeni özelliğini Google Maps üzerinden insanların hizmetine sundu.

google haritalar - Google Maps İle Park Yeri BulmakÇoğu insan aracıyla seyahat ederken Google Maps’in Navigasyon özelliğini kullanıyorlar. Pek çoğu ise uygulamadaki “Parking Difficulty” simgesini çok fark ettiler. Bu simge yardımıyla Google Maps’in size en yakın park yerini göstermesini sağlayabiliyorsunuz. Park yeri ararken harcadığınız zamanı bu sayede neredeyse dörtte bir oranında aza indirgeyebilirsiniz. Seyahat ettiği yere ilk defa giden insanlar için bu büyük bir kolaylık.

Google Maps ile park yeri bulmak Amerika’da halen test edilen bir özellik. Hizmeti kullananların son derece memnun oldukları söylenebilir. Ülkemizde bu özellikten faydalanmak için biraz daha zaman geçmesi gerekiyor. Google’dan yapılan açıklamada Amerika’nın hemen ardından 25 ülkede daha bu özelliğin kullanıma açılacağı belirtildi. Londra, Paris, Amsterdam ve Roma gibi şehirlerin bulunduğu bu 25 ülke arasında henüz Türkiye bulunmuyor. Bununa beraber Google’ın bir Türkiye ofisinin bulunması da bu hizmetin ülkemizde kısa sürede aktif olabileceğinin bir göstergesi.

Google park yeri bulma özelliği, temelinde oldukça gelişmiş bir sisteme sahip. Öyle ki, Google’ın sizin için bulduğu otoparkların size olan uzaklıkları, nasıl bir güzergah ile bu otoparklara ulaşacağınız, eğer yürüyerek giderseniz ne kadar bir sürede varabileceğiniz konusunda size çeşitli bilgiler verilmekte. Ancak ülkemizde asıl ihtiyacımız olan özellik bunlara ilave olarak, otopark ücretinin ne kadar olduğunun da bizlere bilgi olarak verilmesi. Çünkü bu durum ülkemizde her otoparkta farklılık gösterebiliyor.

Amerika’da 25 şehir de Google Maps ile park yeri bulmak mümkün. Ancak her yeni gün yeni bir şehrin eklenmesi muhtemel.  Bu uygulamanın geliştirilebilecek, bir başka deyişle üzerine düşülebilecek bir özelliği de otoparkların doluluk oranları hakkında bilgi vermesi. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde bazı otoparklarda yer bulmak oldukça büyük bir sorun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz