Facebook’tan Canlı Yayında intihar Önlemi

0
258

Her geçen gün geliştirilen ve yeni özellikler eklenen Facebook’a eklenen en son özellik sayesinde canlı yayında intihar etme teşebbüsünde bulunan insanlar önceden tespit edilebilecek.

facebookgun01 - Facebook’tan Canlı Yayında intihar Önlemi

Facebook üzerinde canlı yayında intihar edenler son birkaç yıldır insanların tepkisini çekiyor. Buna engel olmak için çeşitli yöntemler geliştiren Facebook son geliştirdiği yöntem ile bunun önüne geçmeyi planlıyor. Bunu canlı insanlar kullanmadan nasıl yapabileceği bilinmemekle birlikte konu ile ilgili çeşitli fikirler de dile getirilmeye başlandı.

Facebook canlı yayında intihar eden insanları tespit etmek için geçtiğimiz aylarda, sadece bu insanları takip etmek amacıyla binlerce kişiyi işe almıştı. Ancak görünen o ki bu durum gerçek insanlarla takibin yapılabileceği bir durum olmaktan çıkmış. Bunu anlayan Facebook ise ekran karşısında canlı yayında intihar girişiminde bulunan insanların tespit edilebilmesi için bir algoritma geliştirdi. Bu algoritmanın ne kadar başarılı olacağı merak konusu.

Algoritma Nasıl Çalışıyor?

Facebook’un yeni geliştirdiği canlı yayında intihar algoritmasının nasıl çalıştığı ise şu anda sır gibi saklanıyor. Çünkü bu algoritmanın çalışma prensibinin bulunması, insanlar tarafından kolayca kandırılabilmesi anlamına gelmekte. Bu konuyla ilgili en iyi tahmin ise videolarda geçen konuşmaların anı anına analiz edilerek, konuşma içerisinde geçen kelimelerin çözümlenmesi. Yani kişi intihar, ölüm gibi kelimeleri konuşmasında sıklıkla kullanıyorsa sistem devreye girecek.

Bununla birlikte algoritmanın aynı zamanda yüz okuma teknolojisini de barındırdığı söylenmekte. Bu sayede ekrandaki insanın yüz ve mimiklerinden üzgün olduğunu da anlayarak konuşma ve yüz şekillerini bir arada kullanarak bir sonuca vardığı söylenmekte. Facebook intihar algoritmasının başarılı olup olamayacağı kullanılmaya başlandıktan kısa bir süre sonra anlaşılacaktır. Zira bu iş için Facebook’un bünyesine kattığı binlerce personelin başarısız olduğu kısa bir süre içerisinde anlaşıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz