Facebookta Sahte Hesap Açmak

0
358

Dünyanın en büyük sosyal medya ağı olan Facebookta her gün yüz bin adedin üzerinde hesap açılmakta. Bu hesapların neredeyse yarıdan fazlası ise sahte hesaplardan oluşmakta. Bu sahte hesaplar her geçen gün Facebook’u bir çöplüğe dönüştürmekle kalmıyor, insanların güvenliğini de tehdit ediyor. Çünkü Facebookta sahte hesap açmak çoğunlukla uygunsuz ya da yasa dışı işler yapmak isteyenlerin tercih ettikleri bir yöntem.

facebookfake01 - Facebookta Sahte Hesap Açmak

Facebookta sahte hesap açmak bazı kişiler için masumane bir davranış olarak da görülmekte. Tanıdıkları tarafından takip edilmek istemeyen, bilhassa genç kızlar, Facebookta sahte hesap açma yöntemini seçiyorlar. Bunun altındaki asıl amaç gerçekten takip edilmeden sosyal medyanın tadını çıkarmak.

Erkekler için ise Facebookta sahte hesap açmak çok daha farklı sebeplere dayandırılabilir. Erkekler sahte Facebook hesaplarını genellikle eşlerine yakalanmamak için tercih etmekteler. Bunu direkt olarak çapkınlık adı altında nitelendirmek pek doğru olmaz. Ancak, sosyal medya üzerinde rahat hareket edebilmek, istediği habere ya da resmin altına yorum yazabilmek erkekleri sahte Facebook hesabı açmaya yönlendiren sebeplerden.

Facebook’un Sahte Hesaplar İçin Aldığı Önlemler

Peki, Facebook sahte hesap açılmasına karşı neden bir önlem almıyor ve buna izin veriyor? Olaya Facebook açısından bakıldığında ne kadar çok fazla hesap açılırsa Facebook’un kullanıcı sayısı da o kadar artmakta. Yani, bir bakıma Facebook sahte olsun ya da olmasın, açılan her hesapla birlikte gücünü biraz daha arttırıyor. Bunun anlamı Facebook üzerinde yayınlanan reklamların daha fazla kişiye ulaşması anlamına gelmekte. Ancak tabi ki Facebook’un, sahte hesapların açılmasıyla ilgili olarak aldığı önemler de yok değil.

Diyelim ki bir sebepten dolayı sahte hesap açtınız. Facebook, bu noktada bir süreliğine hesap hareketlerinizi izliyor. Sahte hesaplar ilk açıldıklarında, sahipleri tarafından normal ve uzun süredir kullanılan bir hesapmış izlenimine sokulmaya çalışılıyor. Bunun için en gerekli şey ise arkadaş. Eğer Facebookta sahte hesap açtıktan sonra çok hızlı bir şekilde insanlara arkadaşlık istediği göndermeye başlarsanız, Facebook hesabınızın sahte olduğunu anlıyor ve kapatıyor.

facebookfake02 - Facebookta Sahte Hesap Açmak

Bununla birlikte hesabı açtıktan sonra hemen çeşitli gruplara üye olup, o gruplarda arka arkaya paylaşımlar yapmaya çalışırsanız, bu durum yine Facebook’un ilgisini çekiyor ve hesabınız kapatılıyor. Bu noktada yeni hesap açanların ağır adımlarla ve Facebook’un ilgisini çekmeden hareket etmeleri gerekmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz