Facebookta 4K Video İzlemek Artık Mümkün

0
318

Teknolojinin özellikle sosyal medya üzerindeki dur durak bilmeyen ilerlemesi tüm hızıyla devam ediyor. Yakın zamanda 4K video çeken cihazların çıkmasıyla, Facebook bu alandaki hamlesini en sonunda yaptı. Artık Facebook üzerinden 4K video izlemek mümkün.

Artık çok kolay bir şekilde cep telefonları ile kaydedilebilen 4K görüntüler Facebook üzerinden paylaşılabiliyor. 4K videoları Facebook’a yükleyememek çoğu kullanıcı için sıkıntı. Ancak bunun çok önemli bir durum olmadığını düşünen insanlar da vardı. Facebook üzerinde özellikle video alanında faaliyet gösteren kişi ya da işletmeler için Facebook’ta 4K video izlemek uzun zamandır beklenen bir gelişmeydi.

Aslında Facebook bu hamle için çok acele etmedi. Konu ile ilgili olarak yapılan testleri henüz tamamlayan Facebook artık 2160p UHD-1 High Definision Television standartlarında video yayınlarının izlenmesine olanak sağlayacak.

Yavaş Yavaş Kullanıma Açılacak

Her yeni uygulamada olduğu gibi, Facebook bu geliştirmeyi birden bire hazır hale getirmek yerine şimdilik bazı sayfalarda ve profillerde kullanıma açmayı planlıyor. Bu tarz bir uygulamayı Facebook canlı yayın yapma hizmetine geçtiğinde de görmüştük. Her kullanıcının kendi sayfasından canlı yayın yapabilmesi yaklaşık olarak 8 aylık bir döneme yayılmıştı. O dönem içinde bazı insanlar kendi profillerinden canlı yayın yapabilirken bazıları profillerine bu özelliğin gelmesi için beklemişlerdir.

Facebook4K 2 - Facebookta 4K Video İzlemek Artık Mümkün

Facebook üzerinde 4K video izlenmesi yeniliğinden önce yapılan en son yenilik ise küçük ama oldukça faydalı. Facebook sayfalarındaki kapak resimlerinin istenildiği taktirde 25 saniyelik videolarla değiştirilebilmesi yeniliğiydi. Aynı şekilde 8 aylık bir geçiş dönemi olan bu yenilik de insanların oldukça beğenisini toplamıştı.

Bütün bunların ışığında Facebook kullanıcılarının tamamının ne zaman 4K video izlemeye başlayacağı da merak konusu. Youtube 4K video testlerine 2010 yılında başlamıştı. Bu bilgi ışığında Facebook bu adımı atmak için biraz geç kalmış görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz