Facebook Videoları Bilgisayara Nasıl İndirilir?

0
269

Pek çok kişi bir başkasının paylaşmış olduğu hoşuna Facebook videoları direkt onun paylaşımı üzerinden paylaşmak istemez. Bunun için bu videonun bir şekilde bilgisayara indirilmesi ve istenen hesap üzerinden yeniden yüklenmesi gerekmektedir.

Yakın geçmişe kadar Facebook videoları indirilmesine izin vermiyordu. Ancak bazı uyanık insanlar bu videoları indirmek için bir yöntem buldular ve indirmeye başladılar. Bu yöntem, bilgisayar üzerinden, Facebook mobil görünümü ile giriş yapıp tarayıcıya videonun linkini yapıştırıp videonun indirilmesiydi. Çünkü video linki sadece mobil görünümde ortaya çıkıyordu. Pek çok kişinin dikkat ettiği gibi Facebook halen, kendi videolarının indirilmesi için bir düğmeye sahip değil. Bu demek oluyor ki Facebook aslında bu durumun yasal olmadığını ve telif hakkı ile ilgili sorunlar yaratabileceğinin bilincinde ancak diğer taraftan videoların kullanıcılar tarafından indirilebilmesi için de bir açık kapı bırakmış durumda.

İndirme İşlemi

Peki, bu açık kapı nedir ve Facebook üzerindeki videolar nasıl indirilir? Facebooktan video indirmek çok kolay. İndirmek istediğiniz videoyu açtığınız zaman videonun üzerinde mouseun sağ tuşuna basarak bir menü açılmasını sağlıyorsunuz. Açılan bu menüde “Show Video URL” ya da Türkçesi ile “Video Linkini Göster” şeklinde bir seçenek çıkıyor. İşte açık kapı da tam burası. Facebook’un neden kullanıcılara böyle bir seçenek sunduğu aslında gayet açık. Videonun indirilebilmesi.

facebookvideo1 - Facebook Videoları Bilgisayara Nasıl İndirilir?

Facebook video linkini göster seçeneği üzerine tıkladığınızda karşınıza videonun linki çıkmakta. Bu linkin tamamını mouse yoluyla seçerek kopyalıyorsunuz. Sonrasında ise kopyaladığınız bu linki tarayıcınızın adres satırına yapıştırıp Enter tuşuna bastığınız zaman, video kendine ait bir tarayıcı ekranında orijinal boyutu ile oynatılmaya başlıyor. Son adımda ise yine bu videonun üzerine sağ tıklayarak videoyu farklı kaydet seçeneğine ulaşıyorsunuz. Bu sayede Facebook videoları kaydetmek çocuk oyuncağına dönüşüyor.

Facebook videolarının indirilmesi için ekrana ne zaman bir düğme ekleyeceği merak konusu. Youtube, bu konuda Youtube  Red adı altında bir uygulamaya geçti. Bu sayede Youtube üzerinden belirli videolar indirilebiliyor. Ancak bunun da çeşitli kuralları var. Örneğin indirilen video sadece 30 gün boyunca izlenebilmekte. Facebook videoları, genellikle mobil cihazlarla çekildiği için boyutları da oldukça küçük. Bu da videoların kısa sürede indirilmesi anlamına geliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz