Facebook Üzerinde Sahte Profil Oluşturmak Suç mu?

0
364

En başta belirtmek gerekir ki, sahte profil oluşturmak tek başına asla bir suç oluşturmaz. Türk Ceza Kanunu’nda benimsenmiş olan ‘’ Kanunsuz Suç ve Ceza Olmaz ‘’ ilkesinden yola çıkarak bu konuda bir ceza kanunu maddesinin olmayışı sebebiyle, sahte bir profil oluşturma eylemi bir suç teşkil etmez. Lakin profili oluştururken kullanılan kişisel bilgilerden ötürü TCK ilgili hükümleri gereğince ‘’ Özel Hayatın Gizliliği İhlali‘’ suçu oluşacaktır.

sahteprofil01 1024x575 - Facebook Üzerinde Sahte Profil Oluşturmak Suç mu?

Bu suçun oluşması için yerine gelmesi gereken belli şartlar vardır. Olmayan bir kişi adına sahte profil oluşturmak suç teşkil etmez. Ancak profil açma işleminin ardından eklenecek bir fotoğraf ya da bilgi paylaşımı gibi durumlar, sahte profil açma eylemini suç kapsamına sokacaktır. Burada suç teşkil eden eylem kesinlikle profilin açılması değildir, açılan profilde yayınlanan kişisel bilgiler ve görsellerdir. Burada esas nokta, başka bir insana ait fotoğraf, doğum tarihi, ad-soyad, adres, telefon, e-mail kullanılmamasıdır.

Gerçek Profilin Sahtesini Oluşturmak Suçtur

Mahkemelerin böylesi kullanımların oluşması halinde sahte profil oluşturmak yüzünden dolayı değil, özel hayatın ihlalinin gerçekleşmiş olması sebebiyle ceza verdiği biliniyor. Bu sebeple cezanın verilmesi de şikâyete bağlı bir durumdur. Son yıllarda mahkemelere böylesi konularda birçok şikâyette bulunulmuştur. Şayet adınıza sahte bir hesabın açılmışsa öncelikle bağlı bulunduğunuz yer karakoluna ya da Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne şikâyet dilekçesini vermenizi öneririz.

sahteprofil02 - Facebook Üzerinde Sahte Profil Oluşturmak Suç mu?

Sahte profil açılmasının en önemli sebepleri arasında Facebook’ta kimseye izini belli ettirmeden rahatça istediğini yapabilme isteği yatmaktadır. Facebook hesabı olan pek çok insan, ailelerinin ve akrabalarının kendilerini Facebook üzerinden takip etmesinden rahatsızdırlar. Ancak onları kırmamak adına da Facebook üzerinden arkadaş olmaya devam ederler. İnsanların sahte profil açmaya yönelten en önemli sebeplerden bir tanesi budur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz