Facebook ‘ta Kızdıran Yenilik

0
288

Pek çok insan için Facebook en güncel haberleri öğrenebilecekleri bir yer oldu. Üstelik bu haberleri anı anına öğrenmek mümkün. Gerek başkalarının paylaşımları gerekse takip edilen sayfaların yaptıkları paylaşımlar insanları bu haberlerden en kısa sürede haberdar olmalarını sağlıyor.

Facebook’un en son yeniliği ise özellikle kendi meslekleri ya da uğraştıkları sanat dalı ile ilgili olarak sayfa açanların sahipleri. Bu insanlar kendileri ile ilgili en son gelişmeleri bu sayfalar üzerinden sayfalarını beğenen kişilerle paylaşabiliyor. Ancak bu durum farklı bir hal aldı.

Bilindiği gibi isteyen Facebook kullanıcıları kendi Facebook’a belirli bir para ödeyerek kendi sayfalarında paylaştıkları haberleri “Sponsorlu” adı altında Facebook üzerinden diğer insanlarla paylaşıyorlar. Bu özelliğin iyi tarafın hedef kitlenizi tamamen sizin seçiyor olmanız. Bununla birlikte sponsorlu olarak, yani ücreti karşılığında paylaştığınız bu haberi, sayfanızı beğensin beğenmesin herkes görebiliyor.

facebooksayfa2 1024x576 - Facebook 'ta Kızdıran Yenilik

Sayfa Sahipleri Facebook’u Şikayet Ediyor

Facebook’un yeniliği de işte bu alanda. Facebook’ta kendi sayfaları olan kişiler, yaptıkları paylaşımların altında, ilgili paylaşımı kaç kişinin gördüğünü sayısal olarak görmekteler. Son zamanlarda sayfayı beğenen kişilerin sayısı ile bu paylaşımı görenlerin sayısı arasındaki aşırı fark, sayfa sahiplerinin ilgisini çekmişti. 10 Bin beğenisi olan bir sayfa üzerinden yapılan paylaşımın sadece 450 kişi tarafından görülmesi normal bir durum değildi.

İşte Facebook sonunda ağzındaki baklayı çıkardı. Artık sayfalardan yapılan paylaşımlar insanların Newsfeed, yani haber akışında görünmeyecek. Kendisi hakkında paylaştığı haberin insanlar tarafından görünmesini isteyenler ise yine belli bir ücret ödemek zorunda kalacaklar. Bu uygulama ile, sayfa açan herkesin yaptıkları paylaşımların, profiller üzerinden yapılan paylaşımların önüne geçmesini engellerken, bu işin ticaretini yapıp para kazanan insanlardan da bir reklam bedeli almak için böyle bir uygulamaya geçildiğini açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz