Elon Musk Kimdir? Elon Musk Nereli?

0
226

Pek çok kişi tarafından bilinmesine rağmen, birçok kişi Elon Musk adını ilk defa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrasında duydu. Peki, Elon Musk kimdir? Cumhurbaşkanı ile görüşme talebinde bulunan bu kişi aslında ne yapıyor?

Elon Musk, 28 Haziran 1971’de Güney Afrika’da doğdu. Çocuk yaşlarda teknolojiye olan ilgisi yüzünden henüz 10 yaşında dönemin popüler bilgisayarı olan Commodore 64 bilgisayarı için yazılımlar yazmaya başladı. Çok geçmeden, sadece 2 yıl sonra kendi yazdığı bir oyunu, dönemin popüler dergilerinden bir tanesine 500 dolara sattı. 1983 yılında 500 dolar oldukça önemli paraydı. Annesinin Kanadalı olması yüzünden 18 yaşında Kanada’ya göç etti.

1977 yılında Pensilvanya Üniversitesi Fizik ve Ekonomi bölümünü bitirdi ve doktora yapmak amacıyla Amerika’ya yerleşti.

Vazgeçmeyen Bir Girişimci

Elon Musk ’ın en büyük özelliklerinden bir tanesi sürekli olarak girişimciliğini ön plana çıkarması. Musk’ın ilk girişimi 1995 yılında, henüz ülkemizde internet dahi yokken Amerika’da Zip2 adında bir şehir rehberi sitesi kurmasıydı. Bu proje New York Times gibi gazetelerin ilgisini çekti ve bu gazetelerle anlaşma imzaladı. Sonrasında ise Zip2’yi sattı.

Zip2’yi sattıktan sonra kazandığı parayla bugün dünyada neredeyse bir tekel haline gelmiş olan Paypal şirketini kurdu. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde ciddi bir ödeme yöntemi haline gelen Paypal’dan 2000 yılında bir anlaşmazlık sonucu ayrıldı. Bu ayrılık sırasında Paypal’ı sattı ve 165 milyon dolarlık bir servete sahip oldu. Paypal’ın satışından günümüze kadar gelen dönemde birçok girişime daha imza atan Elon Musk, 2003 yılında bir ortak olarak girdiği elektrik otomobil üreten firma olan Tesla Motors’a 2008 yılında CEO oldu ve ilk Roadster modelini geliştirdi. Bu model 31 ülkede 2500 adet sattı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × one =