Elektrikli Araba Nedir? Elektrikli Araba Nasıl Çalışır?

Elektrikli Araba Nedir Elektrikli Araba Nasıl Çalışır - Elektrikli Araba Nedir? Elektrikli Araba Nasıl Çalışır?

Elektrikli araba diğer benzinli ve dizel arabaların kullandığı gibi akaryakıt ile beslenmeyip bunun aksine elektrik enerjisiyle çalışan arabalara verilen gelen isimdir. Bu arabalar özel yapım elektronik motorlarına, elektrik bataryaları aracılığıyla elektrik tarafından beslenmesiyle çalışır.

Elektrikli Araba Nasıl Çalışır - Elektrikli Araba Nedir? Elektrikli Araba Nasıl Çalışır?

Elektrikli arabalarda elektrik motoru bulunur ve bu motorlar yaklaşık 60 volt enerji ile çalışır. Bu motora elektrik enerjisini sağlayan bir de elektrik bataryası bulunur. Bu elektrik bataryası şarj istasyonlarında şarj kablosu aracılığıyla yeniden doldurulabilir. Elektrik bataryasından gelen güç çeşitli kablo aksamları sayesinde motorda bulunan bakır silindire iletilir ve bu silindirin dönmesiyle oluşan güç doğrudan arka tekerlere bağlanır ve arabanın hareketi bu şekilde sağlanır.

Elektrikli Araba Fiyatları

Elektrikli araba fiyatları diğer benzinli ve dizel arabalara göre birkaç kat daha fazladır ama buna karşın yakıt olarak benzin veya herhangi bir başka akaryakıt kullanmayıp sadece elektrikten beslendiği için kilometre başına düşen maliyet kullanıcılara cazip gelmektedir.

Elektrikli Arabaların Avantajları Nelerdir?

Elektrikli arabaların avantajları herhangi bir akaryakıt türü kullanmadığı için karbondioksit salınımı yapmaması, kilometre başına düşen maliyetlerin diğer araba türlerine göre daha düşük olması, yenilenebilir enerji kaynaklarından olan elektriği kullanması ve elektrikli arabaların sessiz çalışması nedeniyle daha konforlu olmasıdır.

Elektrikli Araba Üreten Şirketler

2018 yılı itibariyle henüz daha elektrikli arabaların yaygınlaşmaması dolayısıyla şimdilik sadece Tesla ve BMW elektrikli araba üretiminde ana payı üstlenmektedir. Bunlara ek girişimlerde bulunan başka şirketlerde olmakla beraber elektrikli arabalar gelecek olarak görülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here