Elektrikli Araba Kangal S4 Üretildi

0
296

Dünya elektrikli otomobil ile meşgul olurken ülkemizden de Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri tarafından bu konuyla ilgili bir icat geldi. Kangal S4 adını taşıyan elektrikli otomobil yerli otomobil üretimine hazırız sloganı ile tanıtıldı. Otomobilin en büyük özelliği 440 kilometrelik mesafesi 5 liralık bir elektrik harcamasıyla kat etmesi.

kangal01 - Elektrikli Araba Kangal S4 Üretildi

Dört ay gibi kısa bir zaman içinde üretilen otomobil ismiyle de insanların ilgisini çekmeyi başardı. Konu ile ilgili bir açıklama yapan yetkililer bu ismin bir taklit ya da akılda kalıcı olması için konmadığını belirttiler. Kangal S4, isminde kullanılan S4 ibaresi, Sivas’ın kurtuluş günü olan 4 Eylül’ü simgeliyor. Yaz aylarında TÜBİTAK’ın düzenlediği yarışmada 16. olan elektrikli otomobil projesi ilerleyen zamanlarda katılacağı yarışmalarda daha üst seviyelerde olmayı planlıyor.

Kangal S4 şu an için azami hız olarak 70 kilometreye çıkabiliyor. 100 kilometrelik bir mesafede 1,4 enerji harcayan otomobil, tanıtımda verilen örnekle Ankara-Sivas arasındaki 440 kilometrelik mesafeyi 5 TL gibi çok çok düşük bir maliyetle gidebiliyor.

kangal02 - Elektrikli Araba Kangal S4 Üretildi

Proje Hala Geliştiriliyor

Kangal S4 tam olarak tamamlanmış bir proje değil. Bu bakımdan şu anda sadece bir prototip olma özelliği taşımakta. Kendisinden önce üretilen V1 modelinin geliştirilmiş bir versiyonu olan Kangal S4’ün üzerinde daha önce kullanılmayan alüminyum kompozit bir malzeme kullanışmış. Bu sayede de araç ağırlık anlamında belirlenen sınırların üzerine çıkmamış. 1,5 kilovat gücünde bir elektrikli motorlar çalışan aracın üzerinde 60 watt 72 amper lityum demir fosfat bir batarya bulunuyor. Bu bataryanın şarj süresi ise 6 ila 8 saat arasında sürmekte.

Araç şu anda trafiğe çıkamıyor. Bunun en önemli sebebi ise geliştirilmesi ve standartlaştırılması gereken çeşitli aksamlarının bulunması. Örneğin frenler hidrolik olmasına karşın hala standartlara uygun şekilde değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz