Cep telefonlarının mucidi Motorola firmasında çalışan Martin Cooper isimli mühendistir. Martin Cooper, 1973 yılında ilk defa cep telefonunu ortaya çıkarmıştır. Bu tarihten sonra cep telefonu kullanımı zaman içinde yaygın bir hale gelse de ülkemize 1995 yılında yani icadından 22 yıl sonra gelmiştir.

ceptel01 - Dünden Bugüne Cep Telefonu Kullanımı

İlk geliştirilen cep telefonu 1 kilogramdan ağırdı ve tam şarj dolumu ile en fazla 20 dakikalık görüşme yapılabiliyordu. Martin Cooper, şarjının 20 dakika sonra bitmesini insanlık için iyi olduğunu “Telefonun uzun süre elde tutulmaması açısında iyiydi” sözleriyle dile getirmiştir.

İlk Cep Telefonu

Motorola’nın ürettiği ilk cep telefonunun fiyatı 3.995 dolardı. Bu bakımdan cep telefonu kullanımı son derece lükstü. Büyük kazanç elde etmeyi planlayan Motorola firması o zamanlarda çok büyük meblağalar elde edememiş ve yeni cep telefonu üretmek için çalışmalara başlamıştır. Bu çalışmalar sonucunda Dynatac 800X isimli cihazı üretmişlerdir. Cihazın 15 cm anteni ve üzerinde bir LED ışık bulunmaktaydı. Ekranı olmayan bu telefon, ilk üretime göre daha büyük kazançlar elde etmiştir. Telefonun boyutları 300 mm* 44 mm* 89 mm’ydi.

ceptel02 - Dünden Bugüne Cep Telefonu Kullanımı

Gelişmiş Cep Telefonları Dönemi

1998 yılında satış potansiyelini yükselterek, cep telefonu kullanımı anlamında insanlara daha çok hizmet vermek isteyen Motorola firması yeni bir cihaz üretti. MicroTAC 9800X isimli cihaz diğer cihazlara göre boyutları daha küçüktü. Bununla birlikte üzerinde bir de ekranı bulunuyordu. En fazla 8 karakter gösterebilen cihaza talep çoğalmıştı. Cihazın üzerinde bulunan tuş takımının üzerine kapak eklenebiliyordu. Bu sayede dünyanın ilk kapaklı telefonu da üretilmiş oldu.

ceptel03 - Dünden Bugüne Cep Telefonu Kullanımı

2000’lerin hemen başında cep telefonu kullanımı iyiden iyiye artmıştı. Yıllar boyunca gelişmeye devam eden cihaz artık 2018 yılında zirveye ulaşarak, tamamen dokunmatik ekranlara ulaşmış. Birçok fonksiyonuyla insanların hayatlarını kolaylaştırmayı başarmıştır. Günümüzde her yaş grubundan insan bir adet cep telefonuna sahiptir. Önceden sadece büyük firma sahiplerinde olabilen cihazlar, artık insanlığın olmazsa olmazları arasında yer almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here