Sinemacılığın bir asırdan fazla süredir devam eden serüveninde bazı filmler bir mihenk taşı niteliğindedir. Örneğin ilk sesli film, ilk renkli film, ilk üç boyutlu film gibi filmler izleyici tarafından asla unutulmayan filmlerdir. Ancak dijital kamera ile çekilen ilk film olma özelliğini taşıyan Vidocq nedense çok fazla insan tarafından bilinen bir film değil.

Vidocq01 1024x576 - Dijital Kamera İle Çekilen İlk Film: Vidocq

Baş rolünü Gerard Depardieu’nün oynadığı Vidocq, dijital kamera teknolojisini ilk defa kullanıldığı film olması itibariyle de abartılmadan ve kararında yapılan görsel efektlerle süslenmiş. Dijital kameranın nimetlerini birkaç sene içinde fark eden başka yönetmenler ise bu özelliği filmlerinde oldukça abartılı bir şekilde kullandılar. Çünkü dijital kamera ile çekilen bir filmi hiçbir işleme sokmadan direkt olarak bilgisayar ortamına atıp üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapabiliyorsunuz. Örneğin Avatar tamamen üzerinde değişiklik yapılarak hazırlanmış bir film.

Dijital Kamera Tartışmaları

Bazı kesimler tarafından dijital kamera kullanılan ilk filmin George Lucas’ın Star Wars serisinin 2. bölümü olduğu söylenmekte. Ancak Vidocq’un çekimlerine başlandığında George Lucas kendi filminin dijital kamera kullanılarak çekileceğini yeni kamuoyuna duyurmuştu. Hatta Lucas’ın Vidocq’un Sony HDWF 900 model kamera ile çekileceğini öğrenince kameranın üreticisi Sony firmasını arayıp buna izin verilmemesi konusunda baskı yaptığı dahi o zaman konuşulan konular arasındaydı.

vidocq02 - Dijital Kamera İle Çekilen İlk Film: Vidocq

Vidocq’u izlemeyenler, bu yazıyı okuduktan sonra farklı bir gözle izleyeceklerdir. Ancak bunu bilmenin film konusundan ve ihtişamından bir şey kaybettirmeyeceğini de görecekler. Dijital kamera kullanımının nimetlerini çok yerinde kullanıldığı film izleyici yormuyor. Bu nimetler abartılı efektler yerine daha çok sanatsal bir içerik katması için kullanılmış. Örneğin havanın rengi, ortamın rengi, ortamın ışığı gibi ana etkenlere dikkat çekilmiş ve bunlar belirgin bir hale getirilmeye çalışılmış.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here