Daha Hızlı Firefox ‘Quantum’ İki Kat Daha Hızlı Bir Tarayıcı Sunuyor

0
345

Daha Hızlı Firefox ‘Quantum’ İki Kat Daha Hızlı Bir Tarayıcı Sunuyor. Firefox’un yeni sürümü Quantum, Mozilla’nın iddiasına göre eski sürümünden 2 kat daha fazla hız sunuyor.

Daha Hızlı Firefox ‘Quantum’ İki Kat Daha Hızlı Bir Tarayıcı Sunuyor

322f012a8069cb8dc5be1edeaee6d017db813c2d 300x190 - Daha Hızlı Firefox'Quantum' İki Kat Daha Hızlı Bir Tarayıcı Sunuyor
Daha Hızlı Firefox ‘Quantum’ İki Kat Daha Hızlı Bir Tarayıcı Sunuyor

Google Chrome’un hızlı gelişimi, Microsoft Edge’nin yeniliği ve Opera’nın kompaktlığı üzerine Firefox, tarayıcılar arasında geri planda kalmıştı. Yalnız Mozilla, Firefox 57 “Quantum” ile yeni bir tarayıcı ve arayüz motoruna geçerek yeniden yükselişe geçmeyi hedefleniyor.

Mozilla, Firefox 57’de kendi Rust programlama dili ile yazılmış yeni bir CSS motoru kullanıyor. Aktif sekmelerin akıllı ölçeklendirilmesi sayesinde yeni Firefox, Google Chrome’a oranla %30 daha düşük RAM kullanımı vaat ediyor. Bu da Firefox’un geçtiğimiz yıla oranla iki kat daha hızlı olacağı anlamına geliyor. Bu rakamlar, Mozilla’nın herkese açık ölçüm aracı olan Speedometer 2.0 tarafından elde edildi.

dbd0df7584ff2ad234f4bcc2bf9559daa7b60ff3 300x169 - Daha Hızlı Firefox'Quantum' İki Kat Daha Hızlı Bir Tarayıcı Sunuyor

Değişiklikler yalnızca tarayıcı motoru ile sınırlı olmayacak. Project Photon girişiminin bir parçası olarak arayüz de yeniden elden geçiriliyor. Özellikle çok eleştirilen oval hatlı sekmeler yerini daha keskin çizgileri olan bir tasarıma bırakacak. Yeni Firefox tasarımı, yüksek çözünürlüklü ekranlara uyumlu olarak geliştirilecek.

Tüm bu değişikliklerin Firefox Quantum sürümünde gelmesi neredeyse kesin. Geliştiriciler için beta testleri başladı bile, fakat final sürümü için 14 Kasım’ı beklememiz gerekiyor.

Çok beklemek istemeyenler veya test etmek için , Beta sürümünü indirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here