Bulut Bilişim, Dropbox, Airdrop Nedir? Nasıl Kullanılır?

0
327

cloud computing  - Bulut Bilişim, Dropbox, Airdrop Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bulut Bilişim Nedir?

Detaylı bir rapor üzerine çalıştığımızı varsayalım. İş yerimizdeki masaüstü bilgisayarımızda çalışmaya başladınız.Araya giren işler nedeniyle çalışmayı evdeki bilgisayarla sürdürmeye karar verdiniz.Ertesi gün bir seyahate çıkmanız gerekti ve taşınabilir veya tablet bilgisayarınızda çalışmayı sürdürmeye karar verdiniz. Hangi bilgisayarda çalışmanın hangi versiyonu olduğunun izini iyi tutmazsanız üzerinde çalıştığınız raporlarda sorun yaşarsınız. Dosyalarınızı taşıyabilir bellek veya diskte tutmak buna bir çözüm olabilir ama diski veya belleği sürekli yanınızda taşımanız gerekir ve mutlaka onun üzerinde çalışmanız gerekir.

İşte Bulut Bilişim (Cloud Computing) kavramı bilginin ortak kullanılması gereksiniminden ortaya çıkmıştır. Bulut Bilişim bir ürün değil hizmettir ve kullandığınız cihazlar (bilgisayarlar,tablet,akıllı telefonlar, vb.) arasında dosya ve bilgi paylaşımını sağlar. Sizin paylaşılan dosyaların nerede olduğunu bilmenize gerek yoktur.Cihazınızı bağlayarak dosyalarınız kolayca erişebilirsiniz. Bunu evinizdeki prize benzetebilirsiniz. Buzdolabınızın fişini prize takarak çalıştırırsınız ama elektrik kaynağının hangi santranden geldiği sizi ilgilendirmez. Siz sadece ihtiyaçlarınız doğrultusunda elektriği kullanıp ücretini ödersiniz.

dropbox nedir nasil kullanilir - Bulut Bilişim, Dropbox, Airdrop Nedir? Nasıl Kullanılır?

Dropbox Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kişisel Bulut Bilişim hizmetlerine bir örnek Dropbox hizmetidir.Dropbox’ta sakladığınız dosyalarınıza istediğiniz yerden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Dropbox’ın Windows , Mac ,Linux , İpad , İphone , Android sürümleri mevcuttur. Dropbox’taki tüm dosyalarınıza sadece siz erişilebilirken Public klasörüne gönderdiğiniz dosyaların adresini istediğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz. Dropbox’ta 2.5 GB’lık alan ücretsiz olup daha fazla alanı ücret karşılığı temin edebilirsiniz.

airdrop nedir ne ise yarar nasil kullanilir 44 - Bulut Bilişim, Dropbox, Airdrop Nedir? Nasıl Kullanılır?

AirDrop Nedir ?

AirDrop , Lion Mac OS işletim sistemiyle gelen bir dosya paylaşım özelliğidir. AirDrop özelliğini destekleyen bir Mac bilgisayarınız varsa aynı kablosuz ağa bağlı olmaksızın bilgisayarlar arasında dosya paylaşımı yapabilirsiniz. Bunun için de her hangi bir ayar yapmanıza da gerek kalmıyor. Sadece AirDrop programını çalıştırıp civardaki yoğun bilgisayarları seçerek istediğiniz dosyayı sürükle-bırak işlemiyle gönderebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz