Biyo Teknoloji Nedir, Ne İşe Yarar?

0
297

Biyo Teknoloji Nedir, Ne İşe Yarar? Biyoteknolojide ‘biyo‘ kelime anlamı olarak canlı anlamına gelir ve canlılığı karşılar. Biyoteknoloji için bu yüzden canlıların teknoloji ile bağlantısını irdeleyen bilim dalı diyebiliriz.

Biyo Teknoloji Nedir Ne İşe Yarar - Biyo Teknoloji Nedir, Ne İşe Yarar?
Biyo Teknoloji Nedir, Ne İşe Yarar?

Peki, biyoteknoloji çalışmaları tam olarak ne yapar?

Biyo Teknoloji Nedir - Biyo Teknoloji Nedir, Ne İşe Yarar?
Biyo Teknoloji Nedir, Ne İşe Yarar?

Biyoteknoloji Çalışmaları

Biyolojik yapıların mal ve hizmet üretiminde kullanılmasını sağlar.

Gübre ve ilaç kullanımının azaltılmasını hedefler. Yapay gübreler, bitkilerin hızlı büyümesini sağlar ancak toprakta zararlı maddeler birikmesine neden olur. Toprağın karlı halinde tuzlanması da tuzun sulara karışmasıyla ve topraktaki mineralleri öldürmesiyle suni madde kullanımının zararlı etkisini gösteren bir örnektir.

Nitelikli fide üretimi yapar. Fide ağacın yetiştirilmeden önceki halidir.

Sebze ve meyvelerin raf ömürlerinin uzatılmasını gerçekleştirir. Böylece besinler uzun süre bozulmaya karşı dayanabilir ve hızlı tüketilmeden de yenebilirler. Aksi takdirde üretim ve tüketim dengesizliği yaşanırdı. Ancak besinlerin raf ömrünün uzatılması için kullanılan gıda katkı maddeleri besin değerlerine zarar verici kimyasallar olabileceği için bu biyoteknolojinin zararlı bir etkisi diyebiliriz.

GDO’lu besinlerin üretimini yapar. GDO’nun açılımı Genetiği Değiştirilmiş Organizmalardır. GDO teknolojisi günümüzde zararları ve yararları açısından çokça tartışılsa da bu konuya getirilmiş bazı açıklıklar mevcuttur. Bunlardan en önemlisi GDO’nun insan hormon sistemine içerdiği kimyasal hormonlar nedeniyle (bunlar besinlerin hızlı büyüyüp gelişmesi için besinlere enjekte edilir) zarar verebileceğidir. Son dönemlerde bu etkiyi özellikle beslenme alışkanlıkları değişmiş çocuk jenerasyonlar arasındaki büyüme ve gelişme farkında görebiliyoruz. Ancak bunun yanında GDO teknolojisi sayesinde dünyadaki tüm insan popülasyonuna yetebilecek miktarda besin ve besin çeşitleri üretilebiliyor. Bunların yanında GDO sayesinde bazı besinlere başka besinlerin önemli mineralleri ve vitaminleri eklenerek besin değerleri arttırılabiliyor ya da genlerinde bozukluk olan besinlerin genlerini değiştirebiliyorlar. İnsan sağlığına yararlı olabilecek proteinler de aynı şekilde üretiliyor.

Kanser ve omurilik zedelenmesi gibi önemli rahatsızlıklara çare olabilecek omuriliğin onarılması işlemlerini ve kansere neden olan kitlesel hücre çoğalmasını durdurmaya yönelik işlemlerini yapar. Bunların yanında hasarlı beyin hücrelerinin onarılması için de işlemler yapar.

Son dönemlerin yükselen değerlerinden kök hücre tedavisinin yürütülmesini sağlar.

Nesli tükenen veya tükenebilecek hayvan ırklarını korumaya yönelik ve nesillerinin devamlılığını sağlamak için çalışmalar yürütürler. Aynı zamanda hayvanların sağlıklı yaşamaları için de aşı üretimi yaparlar.

Suç alanında DNA izleri elde edilen şüphelilerin DNA karşılaştırmalarını yaparlar.

Geçmişten Günümüze Biyoteknoloji

İlk biyoteknolojik uygulama maya bakterileri ile yapılmıştır. Maya bakterileri özel bakteriler olup bunların araştırılmasıyla ilaç üretiminde gelişmeler yaşanmıştır.

Maya mantarının üzerindeki küfler ile elde edilen penisilin sayesinde yapılan ilk aşılar gelişmiştir. Böylece biyoteknolojide bir çığır açılmıştır.

Biyoteknolojinin en önemli keşiflerinden biri de DNA’nın keşfedilmesidir. Böylece moleküler genetiğin gelişimi hız kazanmıştır.

Biyoteknolojik Meslek Grupları

Biyoteknolojiye fizik, kimya, biyoloji, genetik, mikrobiyoloji, biyokimya,fizyoloji, mühendislik katkı sağlar ve çalışmalarını iç içe yürütürler.

Biyoteknoloji alanı pek çok dalını bünyesinde barındırır. Bunlar özellikle genetik mühendisliği, doktorluk, kimyagerlik, biyokimya uzmanlığıdır ve etkin bir şekilde çalışırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz