Bitcoin ve Altcoin Nedir ?

Bitcoin ve Altcoin Nedir - Bitcoin ve Altcoin Nedir ?

Bitcoin; takibi yapılamayan, fiziksel olmayan ve sadece ekrandaki sayılardan ibaret olan bir sanal para türüdür. Bundan tam 9 yıl önce, 2009 yılında hayatımıza girmiştir. O tarihlerde ismini duyduğumuzda anlamsız olarak bakış attığımız bu kripto para biriminin şimdilerdeki değeri 15.000 Dolar’ın üstündedir.

Bitcoin Ne İşe Yarar ?

Bitcoin Ne İşe Yarar - Bitcoin ve Altcoin Nedir ?

Kripto paraların başında gelen bitcoin kullanımı genellikle ‘’Derin Ağ’’ üzerinde olmaktadır. Paranın takibi yapılamadığı için suç olan işleri yürütmek için bu para birimi tercih edilmektedir. Günümüzde bu kullanım sadece ‘’Derin Ağ’’ ile sınırlı kalmayıp, çok büyük şirketlerin hatta devletlerin kullandığı bir para birimi haline gelmiştir.

Nasıl Bitcoin Alabilirim ?

Nasıl Bitcoin Alabilirim - Bitcoin ve Altcoin Nedir ?

Bitcoin almanın birden fazla yöntemi vardır. Elinizdeki herhangi bir para birimi ile bitcoini takas edebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için aracı kurumlar ile çalışmalısınız. Aracı kurumlar düşük komisyon oranları ile size bu hizmeti sunmaktadırlar. Bitcoin edinmenin bir diğer yolu ise ‘’Mining’’ olarak tabir edilen madencilik yapmaktadır. İlk duyulduğunda akılda bir kömür madeni betimlese de bununla hiçbir alakası yoktur.

Bitcoin Madenciliği Nedir ?

Bitcoin Madenciliği Nedir - Bitcoin ve Altcoin Nedir ?

Bitcoin madenciliği bir ihtiyaca çözüm olarak çıkmış bir faaliyettir. Temelinde kripto paraların olmazsa olmazıdır. Herhangi bir merkezde saklanmayan, verilerinin depolanmadığı bu para birimini işleyecek bilgisayarlar olmalı elbette. Bitcoin bu enerji ihtiyacını karşılamak için dünya üzerindeki madencilik yapan bilgisayarları kullanmaktadır. Tabi ki bu bilgisayarların sahiplerine de ufak ufak bitcoinler dağıtarak onların da gönlünü hoş tutuyor. Alt kısımda bahsedeceğimiz altcoinler için de bu madencilik faaliyeti bire bir olarak geçerlidir.

Altcoin Nedir ?

Altcoin Nedir - Bitcoin ve Altcoin Nedir ?

Altcoin; bitcoinden ilham alarak, onun yolunda ilerleyen ve temelde aynı hedefleri olan kripto para türleridir. Sayıları çok fazladır. Abileri bitcoinin dünya üzerinde kullanımının artması bu para türlerinin çıkmasına vesile oldu diyebiliriz. Altcoinler içerisinden en ünlüsü kuşkusuz ‘’Ethereum’’dur. Değeri bitcoin kadar olmasa da iyi bir ivme ile yukarılara tırmanmakta olan bu kripto para biriminin yakın zamanda bitcoinin değerine yaklaşacağı tahmin ediliyor. Satın almak için aynı bitcoinde olduğu gibi aracı kurumlar ile çalışmanız gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here