Audi A8 Dizel Modellerinde Emisyon Sorunu

0
352

Büyük otomobil üreticisi olmak, her zaman için atılacak adımlarda da çok ince düşünüp yerinde hareket ettirmeyi gerektiriyor. Ancak son zamanlarda özellikle Alman otomobil üreticilerinde bazı konularda hatalar yapıldığı görülmekte. Son olarak Audi de bu markalar arasındaki yerini aldı.

audia801 1 1024x512 - Audi A8 Dizel Modellerinde Emisyon Sorunu

Hatırlanacağı gibi Alman otomobil devi Volkswagen, geçtiğimiz yıllarda bir skandala imza atmış ve araçlarının emisyon değerlerini bilinçli olarak düşük göstermişti. Üretilen Volkswagen araçların egzozundan çıkan gazlar doğaya zarar verecek düzeydeydi ancak şirket çeşitli yazılım hileleri ile bu düzeyi düşük gösterme yolunu seçmişti.

Skandal ortaya çıkınca şirket ciddi bir itibar ve maddi kayba uğradı ve hisseleri yüzde 20 oranında değer kaybetti. Olayın üzerinden 2 yıla yakın bir zaman geçmesine karşın Volkswagen geçtiğimiz günlerde skandal olmadan önceki durumuna geri döndüğünü açıkladı.

Audi A8 Dizel Araçlarını Geri Çağırıyor

Bu olaydan ders çıkaran Audi ise Volkswagen ile aynı duruma düşmemek için erken davranarak nitrojen oksit yaktığı belirlenen ve bu yüzden havayı normalden daha çok kirleten dizel A8 modellerini geri çağırdı. Audi, geriye çağrılan bu araçlarda yazılım güncellemesine gidecek. Audi, bu durumu Almanya ulaştırmadan sorumlu olan KBA kurumun bildirmiş olsalar da KBA aynı Volkswagen de olduğu gibi Audi’nin emisyon seviyelerini yasa dışı şekilde manipüle edebileceği olasılığı üzerinde de duruyor.

audia802 - Audi A8 Dizel Modellerinde Emisyon Sorunu

2013 Eylül ve 2017 Ağustos aralığında üretilen Audi A8 dizel modeli 4,2 litrelik V8 motora sahip. Tüm araçlardaki yazılım güncellemelerinin 2018 yılının ilkbahar ayları içerisinde tamamlanması hesaplanıyor. Ancak diğer taraftan olayla ilgili incelemeler de devam edecek. Avrupa Birliği ülkeleri araçların emisyon değerlerine özellikle dikkat ediyorlar. Bu değerleri karşılamayan Avrupa dışında üretilen araçların AB ülkeleri içinde satılmalarına müsaade edilmiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz