Araçlarda Akü Bakımı

0
298

Akü bir araba için olmazsa olmaz öğelerden bir tanesidir. Eğer aracınızın aküsü bitmişse onu yerinden hareket ettirmeniz neredeyse imkansızdır. Akü bakımı ihmal edilmemelidir. Günümüzde araç arızalarının yüzde 30’luk bir kısmı akülerden meydana gelmektedir. Akü bakımı çok meşakkatli olmayan ancak nedense ihmal edilen bir olaydır.

aku01 - Araçlarda Akü Bakımı

Aküler durdukları yerde biterler. Bu süre akünün yaşına bağlı olarak değişmektedir. Bazı araçlar 2 ay çalıştırılmadığında akü tamamen biteceği gibi bazı araçlarda bu süre 2 hafta olabilir. Buradaki önemli nokta tamamen akünün yaşıdır. Akünün bitmesini önlemek için yanlış bilinen bir kanı da aracı kullanmasanız bile arada bir çalıştırmaktır. Oysaki aracı çalıştırmanın akünün dolmasına herhangi bir etkisi yoktur. Burada önemli olan aracı çalıştırıp belli bir süre yol gitmektir. Çünkü aküyü dolduran ana etmen tekerleklerin dönmesi ve buradan çıkan enerjinin aküde depolanmasıdır.

Aracınızı Bir Süre Kullanmayacaksanız Önlem Almalısınız

Eğer aracınızı uzun bir süre kullanmayacaksanız kesinlikle akü kutup başlarını sökünüz. Bazı eski model araçlarda kutup başlarını söktüğünüzde aracın alarm sistemi de devre dışı kalır. Ancak yeni model araçlarda alarm sistemi çalışmaya devam eder. Kutup başları sökülen bir akü çok daha uzun süre bitmeden dolu bir şekilde bekleyebilir. Akü bakımı yaparken akünüze su takviyesi yaparken çok dikkatli olmanız gerekmekte. Aküye sadece saf su koymalısınız. Çeşme suyu ya da bakkallardan alınan pet şişe suları saf su değildir. Yazın klimadan çıkan suyu bu işlem için kullanabilirsiniz. Ancak aküye su koyma işlemini daha önce denemediyseniz ilk başta bir bileni izleyip ondan sonra denemeniz aküye zarar vermenizi engelleyecektir.

aku02 1024x640 - Araçlarda Akü Bakımı

Akünün tamamen bittiğini fark etiniz ve başka bir aracın aküsünü kendi aracınıza bağlayıp çalıştırmak istediniz ancak araç çalışmadı. Bu çok doğal çünkü tamamen bitmiş aküleri akü takviye kablosu ile aracı çalıştıracak kadar dahi şarj edemezsiniz. Böyle durumlarda yapmanız gereken aküyü araçtan çıkartıp en yakın oto elektrikçisine götürüp burada bir gün şarj edilmesini sağlamak olacaktır.

aku03 - Araçlarda Akü Bakımı

Akü bakımı yılda bir ya da iki defa yapacağınız ve sonrasında çok kafanıza takmayacağınız bir işlem. Ancak özellikle mevsim değişikliklerinde kutup başlarının sökülüp güzelce temizlenmesi gerekmekte. Bu temizleme işlemini bir üstüpü üzerine damlatacağınız bir miktar motor yağı ile yapabilirsiniz. Yağ kutup başları üzerinde birikmiş olan kiri ve tortuları zahmetsizce temizleyecektir. Bu işlemi yaptıktan ve akü kablolarını yerine taktıktan sonra kutup başlarının açıkta kalmamasına dikkat ediniz. Akü üzerlerinde kutup başlarını kapatan kapaklar bulunmaktadır. Bu kapakları kapatarak kutup başlarını koruyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz