Apple Watch Diyabet Tespiti Yapıyor

Apple Watch Diyabet Tespiti Yapıyor - Apple Watch Diyabet Tespiti Yapıyor

Apple giyilebilir teknoloji ürün satışındaki başarısının yanında hastalıkların tespitinde de başarısından söz ettiriyor. Günümüzde satılan akıllı saat modellerinin birçoğu etkili şekilde nabız ölçümü yapabiliyor. Bu özellik sayesinde yüzlerce kişide kalp krizini tespit edilip hayat kurtarmış durumda.

Cardiyogram App ile California Üniversitesi’nin Araştırması

Yapılan araştırmalara göre diyabet hastalığı tespiti konusunda da önemli bir hizmet sunacağı ortaya çıkmış durumda. Apple Watch diyabet hastalığı (şeker hastalığı) tespiti konusunda oldukça yüksek bir hassasiyete sahip olduğu belirtildi. Akıllı saatlerden kalp verileri toplayan Cardiyogram App araştırma ekibi ile California Üniversitesi (University of California San Francisco) tarafından ortaklaşa yapılan araştırmalara göre Apple Watch kişinin şeker hastası olup olmadığını tespit edebiliyor. Kalp sensörleri olan Apple Watch’taki Cardiyogram uygulamasıyla 14 binden fazla kişinin 200 milyon kalp atış hızı ve adım sayımı verileri takip edilerek elde edilen nabız verileri diyabetin belirtilerini tespit edebiliyor ve 462 kullanıcının diyabet hastası olduğu tespit edildi. Araştırma ekibi bu konuda % 85 oranında doğruluk tespit edildiğini dile getirdi. Nabız ile diyabet arasındaki bağlantı pek ilişkilendirilemese de pankreas sinir sistemi yoluyla kalbe bağlandığından bu durum kişinin diyabet belirtileri yaşamaya başladığında kalp atış hızının değişimini etkiliyor. Dolayısıyla bu değişikliği tespit eden sistem sayesinde diyabet hakkında kalpten bilgi alınabiliyor. Doğruluk oranını artırmak için aktivite verilerinden de yararlanılarak bu tespit için kullanıldığı ifade ediliyor. Apple Watch diyabet hastalığı tespiti konusunda önemli bir yere sahip.

Apple Watch Diğer Sağlık Tespitleri

Cardiyogram araştırma ekibi Apple Watch aracılığı ile uyku apnesini % 90 oranında, hipertansiyonu ise % 82 oranında, anormal kalp ritmini % 97 oranında doğrulukla tespit ettiler. Cardiogram, uygulaması Apple Watch gibi giyilebilir cihazlarla birlikte çalışıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here