Android Mi İos Mu?

0
210

Android Mi İos Mu?

Android Mi İos Mu - Android Mi İos Mu?

Telefon veya tablet gibi diğer cihazların işletim sisteminde kullandığımız sadece iki adet yazılım bulunmaktadır. Bunlar genel tüm cep telefonu modellerinin kullandığı android işletim sistemi, diğeri ise sadece Apple’ın kullandığı İOS işletim sistemidir. Her iki yazılımında işlevi, android veya İOS tabanlı uygulamaları çalıştırmaktır.

Android işletim Sistemi

Apple dışındaki tüm marka cihazlarda kullanıldığından kullanımı oldukça yaygındır. Android işletim sisteminin uygulamaları Googleplay Store’dan indirilmektedir. Android için uygulama sayısı, özellikle ücretsiz uygulamaların sayısı, Apple Stordan oldukça fazladır. Android tabanlı cihazlarda, diğer cihazlar veya bilgisayarla veri alışverişi de çok kolaydır. İOS tabanlı cihazlar ise dışarıya kapalıdır. Ancak İtunes gibi yazılımlarla veri aktarımı sağlamak mümkündür. Bu işlevin amacı dışarıdan gelecek virüs ve benzeri tehlikeli yazılımlara karşı cihazı korumaktır. Android kullanıcıları genel olarak kısıtlamalara alışık olmadığından İOS tabanlı cihaz kullandıklarında zorlanmaktadır.

İOS işletim Sistemi

Bu sisteme sahip cihazların kullanıcıları genellikle telefonların yavaşlığından şikâyet edenler ile daha sorunsuz iletişim isteyenlerden oluşmaktadır. Apple hem cihaz üreticisi hem de yazılım üreticisi olduğundan, sistem cihazla entegre çalışmakta bu nedenle hız sorunu yaşanmamaktadır. Bazı Android yazılımlı cihazların işlemcileri, İOS yazılımlı cihazlardan daha yüksek olmasına rağmen; İOS yazılımlı cihazdan daha yavaştır. Bu durum ancak Apple marka cihazların, kendi işletim sistemi olan İOS’u kullanmalarıyla izah edilebilir. İOS işletim sistemli cihazlar tek elden üretimi yapıldığından android cihazlara göre daha pahalıdır. Apple Store’daki uygulamaların birçoğu da ücretlidir.

İOS tabanlı cihazlar tekdüze dizayn edilmiş, basit bir ara yüze sahiptir. Herkes tarafından kolayca kullanılabilmektedir. İOS tabanlı cihazları farklı kılan diğer bir konu ise, son zamanlarda oldukça yaygın olan SİRİ uygulamasıdır. Siri ile sesli yanıtla cihazı yönetmek mümkündür. Android cihazlarda bu uygulamanın benzerleri mevcuttur. Ancak dışarıdan uygulama ile yüklendiğinden tam randımanlı çalışmamaktadır. Android tabanlı cihazlar uygulama yüklendikçe yavaşlamaktadır. İOS tabanlı cihazlarda bu durum söz konusu değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz