Akıllı Telefonla Araba Satın Almak

0
379

Akıllı telefonla araba satın almak ilk bakışta imkânsız gibi görünse de alışveriş sisteminin artık kalıplaşmış bir hal aldığı gelişmiş ülkelerde bu durum uygulanmaya başladı. Aslında bu durumun sadece mevcut alışveriş sistemiyle değil, otomobil satışı yapan markaların kullandıkları satış sisteminin altyapısı ile de alakası var.

mitsubishi01 1024x683 - Akıllı Telefonla Araba Satın Almak

Geçtiğimiz günlerde dünyaca ünlü Japon otomobil devi Mitsubishi internet üzerinden ilk araç satışını gerçekleştirdi. Antony Deane adındaki İngiliz akıllı telefonla araba satın almak için girişimde bulundu. Satılan bu araç bir Mitsubishi ASX. Yapılan açıklamada aracı satın almak için Deane’in sadece 20 dakikalık bir işlemle telefonundan bu aracı satın aldığı belirtildi. Elbette tüm işlem telefon üzerinden gerçekleşmiş olsa da Mitsubishi birkaç evrakın da kendilerine fakslanmasını istemiş.

Elektronik İmza Kullanılıyor

Ülkemizde akıllı telefonla araba satın almak için henüz biraz erken olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Günümüzde akıllı telefonlar üzerinden bankalardan kredi almak mümkün. Ancak bu işlemde dahi eninde sonunda bankanın yolu tutmak gerekiyor. Yani ıslak imza olmadan ülkemizde bir şeyler alıp satmak biraz zor bir durum. Oysaki Avrupa ülkeleri bu konuda çoktan elektronik imza teknolojisine geçmiş durumdalar. Elektronik imza tıpkı ıslak imza gibi size ait olan bir imza. Çalınması ya da izinsiz olarak kullanılması her zaman için ihtimaller dahilinde. Ancak bu imzayı çaldırmak ya da başkasının kullanımına vermek bir suç teşkil etmekte. Bu bakımdan herkes kendi elektronik imzasını özenli bir şekilde korumakta.

mitsubishi02 1024x781 - Akıllı Telefonla Araba Satın Almak

Sizin elektronik imzanızı kullanarak başkasının yaptığı hırsızlık ve dolandırıcılık olaylarında suçlu siz oluyorsunuz ve bunun için herhangi bir bahane sunamıyorsunuz. Böylesine önemli bir şekilde herkesin elektronik imzasına sahip çıktığı ülkelerde de bu imzayı kullanarak alışveriş yapmak, hatta araba satın almak son derece mümkün olabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz