Akıllı Şehirlerde Hangi Özellikler Olacak?

0
234

Akıllı Şehirlerde Hangi Özellikler Olacak?

Akıllı Şehirlerde Hangi Özellikler Olacak - Akıllı Şehirlerde Hangi Özellikler Olacak?
Akıllı Şehirlerde Hangi Özellikler Olacak?

Akıllı Şehir kavramı günümüzde adından çokça bahsetmektedir fakat henüz kayda alınabilecek bir tanıma ulaşamamıştır. Vodafone ve Deloitte’nin ortak kararı ile bir tanım ortaya sürülmüştür. Tanıma göre şehrin daha yaşanılabilir, hayatın normal şartlara göre daha kolay ve masrafsız, teknolojinin sağladığı çözüm odaklı konularla, kişisel verilerin gizliliği esas alınarak hazırlanan, etik kuralların ihmal edilmediği, kendini sürekli geliştirebilen bir şehirdir. Dijitalleşen dünyada akıllı şehir insanlığın daha çağdaş ve özgürlüklerini daha rahat yaşayabilmeleri için ortaya atılmış bir şehirdir. Ekonomik gelişim, devamlılık ve yaşam kalitesini güçlendiren bir kavramdır.

Akıllı Şehir Özellikleri

Vatandaşa en üst seviyelerde hizmet vermek en önemli gayesidir. Tüm alt yapı sorunlarının ortadan kalmasını amaçlar. Daha düzenli yönetimin daha entegre oluşunu hedefler. Olağan doğal afetlere karşı planlı ve programlıdır. Geleceği güvenli ve kendine has akıllı özellikler barındıran bir toplumu oluşturur. Vatandaşların hak ve özgürlüklerini kısıtlamadan hürriyet sunar.

Günümüzde akıllı evler piyasaya sunuldu. Evi uzaktan dahi kontrol edebiliyoruz. Şehirde fazla işçiye gerek kalmadan yönetilebilecek ve ayakta duracak. İşçiler daha az mesai yapıp yüksek maaşlar kazanabilecek. Sermaye oranı artacak işveren işçi sınıfı farkı ortadan kalkacak. Öğretim kolaylaşacak. Şu an köylerimizde çoğu okullarımız iyi durumda değil teknolojiden bir haber yaşamak zorunda kalıyorlar fakat akıllı şehir sayesinde her şehir üst seviyelere ve eşit imkanlara sahip olabilecek.

Akıllı Şehir Tasarısının Zararı Var Mıdır?

Elbette ki her güzel şeyin birde zararı olabilir. Bunun için kesinleşmiş açıklanmış bir zarar var diyemeyiz. Sadece insanoğlu bir takım tahminlerde bulunabilir. Teknolojiyle insanların tembelleşmesi, hayatın kolaylığına alışarak sorumlulukların azalması, teknolojiye bağımlılığın artışıyla insanlık değerlerini kaybetmeleri vb. durumlar karşımıza çıkabilir ama bunlar tahmini ön yargılardır. Akıllı şehir tasarısı geleceğe ayna olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz