5G’de Hız Sınırı Olacak Mı?

5Gde Hız Sınırı Olacak Mı - 5G'de Hız Sınırı Olacak Mı?

 5G Teknolojisi

5G ile tamamen yerli bir üretim yapmak isteyen Turkcell, bir ilkin daha peşinde koşuyor, Türkiye’de 5g materyalleri ile ilk defa hız sınırı testini yaptı. Turkcell, 5g ile ilgili faaliyetleri sürdürmeye devam ediyor. Son bir senede yaptığı ülke bazında ve ülkeler arası çalışma grupları ile dijital dünyaya 5g’yi kazandırmaya çalışma rolünde önemli bir yer alıyor.

Türkiye’de Ve Dünya’da İlk

Türkiye’de ilk defa 5g testini gerçekleştirerek saniye bazında 24,7 gbit hız limitine erişmeyi sağladı. 15 Ghz gibi üst düzey bir frekans bandından gerçekleştirilen bu çalışma dünya çapında yapılan testlerin ilki olması özelliğini taşıyor. 2020 senesine kadar dünya üzerinde bir biri ile etkileşim içinde olacak olan akıllı telefon ve tablet sayısının 24 milyarı aşacağı söyleniyor. İşte böyle bir dijital dünya içinde en önemli teknolojinin 5G olması bekleniyor. Bu işin ar-ge çalışmalarını üstlenen Türkcell yerli ve milli bir çalışma olma statüsünden dolayı da büyük önem arz ediyor.

5G’De Hız Sınırı Olacak Mı?

5g teknolojisi ile birlikte donma, gecikme zamanlarının minimuma inmesi bekleniyor. Bunu test etmek için yapılan robot, yapılan çalışma sonucunda şebeke gecikme süresinde 1 milisaniye düzeyine kadar gelebildi. 15 ghz frekans bandında gerçekleştiren bu hız sınırı ve gecikme süresi çalışması canlı olarak yayınlandı. 5g birçok yenilik sunacak, 2013 yılından itibaren 5g teknolojisi için çalışan Turkcell, yapılan araştırma çalışmalarından bahsederek rapora göre 2022 senesinde 550 milyon 5g abone sayısı olacağını öngörüldüğünü söyledi.

Üst düzey kapasite ve geniş bant aralığı ile cüzi miktarda olan mobil cihazlar için bile birçok fırsat sağlayacak. 5g’nin sağladığı üst düzey hız ile birlikte günümüzde 500 mbps’lik 4,5 g teknoloji ile yaklaşık olarak yarım saatte indirilen 100 GB bir doküman 25 Gbps lik 5g teknoloji ile 30 saniyede indirilmesine imkân sunacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here