5G Teknolojisi Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak?

0
230

5G Teknolojisi Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak? Mobil telefonlar önceleri sadece sesli iletişim ve mesajlıma işlevi görmekteydi. Günümüzde telefonlarda internetin yaygınlaşmasıyla bu işlevlerin yanında görüntülü konuşma ve internete bağlı bir bilgisayarda yapabileceğiniz hemen her şeyi yapma imkânına sahip olundu.

5G Teknolojisi Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak?

5G Teknolojisi Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak - 5G Teknolojisi Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak?
5G Teknolojisi Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak?

2G, 3G ve 4,5G

Ülkemizde 2g ile başlayan mobil internet teknolojisi hızla gelişmiştir. Bu teknoloji sonrasında 3g internet teknolojisi cep telefonundan görüntülü konuşma imkânına sağlanarak aslında yeni bir iletişim çağı açılmıştır. Ardından 4.5g internet teknolojisi ile bu durum taçlandırılmıştır.

Esasında 3g teknolojisinden 4g internet teknolojisine geçilmesi planlanırken, direkt 5g ye geçmek istenilmiş, ancak yeterli alt yapı olmadığından; 1 Nisan 2016 tarihi itibariyle 3g internet teknolojisinden 10 kat daha hızlı veri aktarımı sağlayan 4,5g internet teknolojisine geçilmiştir.4,5g teknolojisiyle mobil internet kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Görüntü ve ses aktarımı sorunsuzca sağlanmaktadır. Ancak bu durum daha iyisini istememize engel olmayacaktır.

5G Teknolojisi

5G teknolojisini ilk olarak Amerika da kullanılmaya başlanacaktır. İlk olarak 3 eyalette bu teknoloji kullanılacak. Bu eyaletler Dallas, Waco ve Georgia’dır. Ülkemizde 5g internet teknolojisine 2023’te hedefleri doğrultusunda, 2020 yılında kullanılmaya başlanacağı bildirilmektedir. 2020 yılına 5g teknolojisinin ülkemizde kullanılmaya başlaması ile birlikte endüstri uygulamalarının daha çok gelişeceğini ve yeni teknolojiye sahip sistemler ile çalışmaların daha da hızlanarak, kapsamlı altyapı kurulacağını yetkililer belirtilmektedir.

5G İle İnternet Hızı Ne kadar Artacak?

5G Teknolojisi Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak - 5G Teknolojisi Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak?

Ülkemizdeki son internet teknolojisi 4,5g ile internet hızı saniyede ortalama 375 Mbps kadar ulaşmıştır. 5g ile bu hızın 4,5g’den daha stabil bir versiyon olarak hizmete sunulacağı bildirilmektedir. 5g’de mobilde 10, Wi-Fi’de ise 25Gbps’e yükselerek 20 katı hıza kadar ulaşan bir internet alt yapısı sunulacak. Bu alt yapı ile çok kısa bir süre içerisinde bir veri indirmenize de olanak verecek. 5G ile birlikte bugün 500 Mbps’lik 4.5G hızı ile yaklaşık 32 dakikada indirilebilen 100 GB olan bir veri dosyası, 25 Gbps’lik veri aktarım hızına ulaşan 5G ile yaklaşık 30 saniyede indirilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz