4K Televizyon Teknolojisi Nedir?

0
198

4K Televizyon Teknolojisi Nedir?

4K Televizyon Teknolojisi Nedir - 4K Televizyon Teknolojisi Nedir?

Günümüzde insanoğlunun her şeyin daha iyisine daha kalitesine ulaşma arzusu teknoloji üzerinde hızlı bir gelişim sürecini başlattı. Eskiden tüplü televizyonların 720×526 piksel kalitesinde ki görüntüsü ile yetinirken artık HD, Ultra HD, 4K ve 8K kalitesinde ki görüntülerden bahsetmeye başladık. Bilindiği üzere hareketli görüntüler art arda verilen resimler den oluşur. Görüntünün kalitesini ise resimler arasında ki geçiş hızı ve ekranda ki netlik, diğer bir ifade ile piksel belirler.

Piksel nedir?

Piksel televizyon ekranına yansıyan resimlerin en küçük ve kare veya biçiminde tek renkten oluşan parçasıdır. Bu mini parçacıklar yan yana geldiklerinde televizyon ekranını oluştururlar. Eski model bir tüplü televizyon ekranına çok yakından baktığınızda bu mini renkli parçaları görmeniz mümkün. Bu piksellerin çokluğu ve sıklığı da görüntünün kalitesinin oluşturur. Örneğin HD kalitesinde bir televizyonun çözünürlüğü 1280×720 piksel kalitede bir görüntü ekranında 1280 ile 720 nin çarpımı ile bulunan yaklaşık olarak 777.600 piksel bulunur. Görüntü kalitesindeki sınıflandırma da bu piksellerin adet bazında ki sınıflandırması ile ilgili bir konudur. Bilindiği üzere yeni nesil televizyonların ekranları dikdörtgen şeklindedir. Piksel kalitesi ile ilgili verilerde İlk olarak verilen yatay durumda ki piksel sayısı ikinci ise dikey konunda bulunan piksel sayısını ifade eder. Yukarıda ki örneği verecek olursak 1080 yatay, 720 ise dikey konuma ait piksel sayısıdır.

4K nedir?

K piksel sayısının her 1000 adedine verilen isimdir. Bir nevi kodlama şeklinde düşünülebilir. 4K kalitesinde ki bir görüntü de ise 4096X3112px görüntüye sahiptir. Bu tip televizyonun ekranı toplamda 12 milyon fazla pikselden oluşur. HD kalitesindeki bir ekran 1280x720px, Full HD 1920X1080, Ultra HD de ise 1152X2048px kalitesindedir. 4K teknolojisinde bir televizyon ekranı ise HD kalitesindeki ekrana göre 4 kat daha fazla ayrıntılı görüntü verir. Ekranda izlediğiniz bir filmin sanki içindeymişsiniz gibi hisse kapılırsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz