1977 Yılında Uçak Yapan Türk Hikmet Şentürk

0
327

Tek başına bir uçak yapıp uçurmak, şu anda bile pek çok insan için imkânsız bir durum. Bu yüzden 1977 yılında kendi uçağını yapıp uçurma başarısını gösteren Hikmet Şentürk ‘ü unutmamak lazım. Adapazarı’nda yaşayan Şentürk, dönemin tüm imkansızlıklarına ve kısıtlı bilgi erişimine rağmen bunu yapmayı başarmıştır.

Babasıyla birlikte bir uçak sergisinde gördüğü Piper uçağı kısa bir süre inceledikten sonra, babasına bu uçağı yapabileceğini söylediğinde yaşı henüz 12’dir. Türk Hava Kurumu’na daha sık şekilde gitmeye başlayan Şentürk, uçakları da çok daha farklı bir gözle incelemeye başlar. 12 yaşında aklına koyduğu uçak yapma sevdası her geçen gün daha fazla artmaktadır. En sonunda, 1976 yılında Türk Hava Kurumu’ndan bir uçak motoru ve pervane satın alarak uçağını yapmaya koyulur.

Hikmet Şentürk, sadece 3 aylık bir sürede dikişsiz çelik boru kullanarak yaptığı gövdeyi ve polyester bez kaplı ladin ağacından yaptığı kanatlarıyla ürettiği uçağı kimsenin haberi olmadan gizlice uçurur. 1978 yılında Türk Hava Kurumu’nda düzenlenen bir sergide uçağının resimlerini ilk defa insanlarla paylaşır. Önemli ziyaretçileri olan bu sergiyi eski Hava Kuvvetleri Komutanı Tekin Arıburun da ziyaret etmiş ve Hikmet Şentürk’ün yapmış olduğu uçağın fotoğraflarına hayran kalmıştır. Bunun üzerine bir talimatla Hikmet Şentürk’ün Türkkuşu’nda 3 aylık pilotaj eğitimi sonrasından pilot lisansı almasına destek olmuştur.

hikmetsenturk3 1024x576 - 1977 Yılında Uçak Yapan Türk Hikmet Şentürk

Resmi Makamlar İzin Vermedi

Uçağını yasal olarak uçurabilmeyi amaçlayan Şentürk, gerekli izinleri alabilmek için çok fazla kapı çalmıştır. Ulaştırma Bakanlığı, uçağın teknik belgelerini ister ancak herhangi bir teknik yeterlilik belgesi mevcut değildir. Teknik yeterlilik belgesi alabilmek için Hikmet Şentürk sırasıyla, İstanbul Üniversitesi, Kayseri Hava İkmal Bakım Merkezi ve Kara Kuvvetleri Havacılık Okulu’na başvurur. Bu başvurular neticesinde yapmış olduğu ve adını Arzu-1 koyduğu uçak uzmanlar tarafından incelenir ve uçabileceği söylenir. Ancak gelgelelim uçağı inceleyen uzmanlar bunun için kendisine bir teknik belge vermeye yanaşmazlar.

hikmetsenturk4 - 1977 Yılında Uçak Yapan Türk Hikmet Şentürk

Girişimlerinden bir sonuç alamayan Hikmet Şentürk, uçağın son deneme uçuşunu 7 Temmuz 1985’de gerçekleştirir. Daha sonrasında ise tadilat için uçağı söker ancak tekrar toparlayamaz. Hikmet Şentürk eğer sponsor olunması halinde 2 kişilik bir eğitim uçağı yapacağını söylemekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz