Yüzme Sporu Hakkında; Nedir? Nasıl Yüzülür? Stilleri Nelerdir? (Resimli)

0
418

michael phelps 300x169 - Yüzme Sporu Hakkında; Nedir? Nasıl Yüzülür? Stilleri Nelerdir? (Resimli)

Yüzme kelime anlamı olarak, batmadan suyun içerisinde durmaktır. Karada yaşayan bir varlık olan insan, suya girdiğinde bu durumu yadırgar ve telaş etmeye başlar. Bu telaş sonunda suyun hakimiyeti altına girer. Yani yüzemez. Yüzmek için suya hakimiyet kurması gerekmektedir. Halbuki suyun bir kaldırma kuvveti vardır. Yani hareket etmeden bile suyun üzerinde durmak mümkündür. Bunu yüzme bilen herkes bilmektedir. Yüzmenin bir kaç kuralını öğrenerek bu yapılabilir. Fakat o kurallar tamamiyle uygulamalı bir şekilde öğretilir ve bir süreç içerisinde olur. Birdenbile olmaz.

Suyla tanışıldıktan ve bütün yönleri öğrenildik sonra suya hakimiyet kurma vakti gelmiş bulunmaktadır. Suya hakimiyet kurabilen herkes artık yüzmeyi biliyor demektir.

Suyla hakimiyet kurulduktan sonra suyun içinde ilerlemek gerekir. Böylelikle kol atarak ayak vurarak suyun içerisinde vücut bir yerden bir yere taşınır. Fakat bu transfer işinin biraz teknik üzerine kurulması gerekir. Yüzmede tekniğin iyi gelişmiş olmasının çok büyük bir önemi vardır. Çünkü tekniği iyi olan bir kişi suyun içerinde ilerlerken daha estetik, daha hızlı ve daha atletiktir. Adalelerine daha iyi söz geçirir.

Bundan sonra yüzmenin öğrenme amacı bitmiştir. Artık tek amacı spor yapmaktır. Ve yapılan bu spor, en temel spordur.

anadolu yakasi yuzme kursu 600x330 300x165 - Yüzme Sporu Hakkında; Nedir? Nasıl Yüzülür? Stilleri Nelerdir? (Resimli)

Yüzme;

Hayat kurtaran tek spordur.
Atletizm ve cimnastikle birlikte 3 temel spordan biridir.
Vücudun sağlıklı ve dinç kalmasını sağlar.
Vücuttaki tüm organları çalıştırarak körelmelerini önler.
Suda olduğundan bir rahatlama hissi verir.
Vücudu aşırı zorlayarak egzersize bağlı ağrılar yaşatmaz.

yuzme 646x323 300x150 - Yüzme Sporu Hakkında; Nedir? Nasıl Yüzülür? Stilleri Nelerdir? (Resimli)

Hem eğlenceli , hem serinletici hem de dinlendirici bir spor: Yüzme. Zihinsel ve fiziksel faydalarının yanında diğer bazı kara sporlarını yapmayı kısıtlayıcı fiziksel sınırlamaları olan kişilerinde kolayca yapabileceği bir spor.

Yüzme deyince hemen aklınıza olimpik bir havuzda yüzen profosyonel yüzücüler gelmesin. Uygun bir çalışma programı ve bazı temel teknikleri öğrenerek vücut dayanıklılığınızı kaslarınızın kuvvetini ve esnekliğini arttırabilirsiniz.

Avantajları:

Dayanıklılık ve esnekliğinizi geliştirir.
Adelelerinizi geliştirir ve denge sağlar. Birçok profesyonel ve amatör sporcusu egzersizleri yaparlar.
Kalbi güçlendirir.
Fiziksel görünümünüzü değiştirir.
Dolaşımı düzenler.Varis gibi hastalıklarda faydalıdır.
Kilo kontrolunu sağlar.
Stres ve gerilimi azaltır.
Eklem iltihabı gibi hastalıklarda eklemleri ve bağları daha az zorladığından önerilen egzersiz tipidir.
Haftada 3 gün yüzme önerilir. 1 saat yüzme ortalama 500 kalori harcatır.
Enerji verir.
Kas güçsüzlüklerini tedavi eder.

Şişmanlarda, hamilelerde ve hareketsiz kişilerde özellikle yararlıdır. Çünkü suda yapılacak egzersizler eklemleri ve bağları daha az zorlamaktadır. Sudaki vücut ağırlığı karadakinin 10 misli azalır.Suda yapılan rehabilitasyonun fizik tedavinin etkin bir formu olduğu kanıtlanmıştır.

2455556 300x169 - Yüzme Sporu Hakkında; Nedir? Nasıl Yüzülür? Stilleri Nelerdir? (Resimli)

Yüzme Stilleri (Suda Egzersiz Tipleri)

Suda yürüyüş veya koşu. Bel seviyesine kadar girilen suda yapılan yürüyüş veya koşu karada yapılandan 2 kat daha fazla dirence karşı yapıldığından iyi bir aerobik egzersizdir. Üstelik karada yapılan çalışmalarda oluşabilecek kazalar ve yaralanmalar suda % 90 oranında azalmaktadır.

Boyun seviyesindeki suda 20 dk veya daha uzun süreyle yapılacak , bütün vücudu çalıştıran ritmik aerobik hareketleri kalp damar sistemini güçlendirmektedir.Su içinde yapılacak pedal çevirme hareketi ve kolları açıp kapama hareketi faydalı olacaktır.

Krawl ya da serbest yüzebiliyorsanız 100 metre yüzme ile işe başlayın. 25 er metrelik 4 tur ile 100 metreyi tamamlayın ve tur aralarında 1 er dakika dinlenin. Daha sonra bu turları kademeli olarak arttırarak 20 dakika hiç durmadan yüzmeyi hedefleyin.

Genel yüzme 420 Cal.
Kuvvetli Yüzme 650 Cal.
Sırtüstü Yüzme 550 Cal.
Kurbağlama Yüzme 550 Cal.
Kelebek Yüzme 750 Cal.
Crawl Yüzme 750 Cal.

86154 17792 300x200 - Yüzme Sporu Hakkında; Nedir? Nasıl Yüzülür? Stilleri Nelerdir? (Resimli)

Yüzmenin Vücudumuza Yararları Nelerdir?

Düzenli olarak yapılan egzersizin insan sağlığına olumlu katkıları vardır. Düzenli bir şekilde egzersiz yapanlarda sigara ve alkol içme alışkanlığı ve aşırı şişmanlık oldukça az görülür. Gençliğinde ve hamileliğinde spor yapan anne adaylarının ölü ve erken doğumlar görülmez. Uygun bir şekilde yapılan spor, tüm yaş gruplarındaki insanlara olumlu katkılar sağlar.

Yapılan fiziki aktivite ile kalp atım volümü artar, kalp atım sayısı azalır. Egzersiz sonucu kaslardaki kan akımı ve mitokondriyal enzimlerin salınımı artar. Fiziksel aktivite yapan bir kas, aktif olmayan bir kasa oranla daha fazla yağ ve daha az glikojen tüketir.

Sonuç olarak, kalp ve beyin damarlarının tıkanmasının ana nedeni olan aterosklerozisin artmasına neden olan yüksek yoğunluklu lipoproteinlerde azalma olur.

Klinik pratiğinde egzersiz bazı hastalıkların ve hastalıklara uygulanan tedavilerin değerlendirilmesinde kullanılmaktadır. Solunum yollarında daralma olan hastanın tedavi verdiği yanıt yüzme ile değerlendirilebilir.

Egzersiz yapanlarda kalp krizi geçirme oranının egzersiz yapmayanlara oranla yarı yarıya düşük olduğunu kanıtlanmıştır. Çalışmalar egzersizin kalp kasının oksijen gereksinimini azalttığını, kandaki yağların değiştirdiğini ve böylece kalp krizi geçirme oranını azalttığını gösteriyor.

Egzersizin şeker hastalarının tedavisindede yeri vardır. Fiziksel aktiviteyle insüline duyarlılık artmakta ve şeker hastasının daha az insülin gereksinimi olmaktadır. Özellikle hastalığın başlangıç aşamasında olan şeker hastalarının tedavisinde, egzersiz önemli bir yer tutar.

Egzersizin aşırı şişmanlığın kontrolündede önemli yeri vardır. Beden ağırlığının kontrol altında tutulmasında iyi bir diyetin yanı sıra, düzenli egzersiz yapmanın da önemli katkıları olmaktadır.

EGZERSİZİN OLUMSUZ ETKİLERİ VAR MIDIR?

Yeri geldiğinde egzersizin de olumsuz yönleri vardır. Özellikle düzenli egzersiz yapılıp, birden bırakıldığında veya yaşımıza vücudumuza uygun egzersiz yapmadığımızda da mutlaka zarar görme ihtimalimiz yüksektir.

a to z guide to dieting and 300x225 - Yüzme Sporu Hakkında; Nedir? Nasıl Yüzülür? Stilleri Nelerdir? (Resimli)

YÜZME ÖNCESİ VE YÜZME SONRASI BESLENME DURUMU NASIL OLMALIDIR?

Yemeğin üzerinden en az iki saat geçmeden çalışma yapılmamalıdır. Yemekten sonra yaklaşık bir buçuk saat kan beyin ve kalpten uzaklaşır. Herhangi bir kalp sorunu olanlar için yemek üstüne çalışma yapılması tehlikeli olabilmektedir. Bu tehlikeli durumlar kalp sorunu olmayanlarda da gözükebilmektedir. Yanlız şunu unutmamak lazım. “Yemek” dediğimiz, bir lokma birşey demek değildir. Az ve sulu besinler (içecekler, karbonhidratlar) yenildiğinde iki saat beklemeye gerek yoktur.

Aç karnına çalışmanın hiç bir zararı olmaz. Sabah çalışmalarında başlangıçtan 10-15 dk önce meyve suları içilebilir.

Çalışmalar esnasında vucudun su gereksinimini karşılamak çok önemlidir. Ter yoluyla ve diğer yollarla yitirilen su, karşılanmazsa baş ağrısı bitkinlik, genel bir isteksizlik gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu bakımdan susadıkça yeterince su veya egzersiz esnasında bir yudum şeklinde içilebilir.

Egzersiz anında çok fazla su içilmesi midede gereksiz şişlik ve performansı bozucu rahatsızlık yapabilir.

Egzersizden hemen sonra çok aşırı soğuk şeyler içilmemelidir. Terle kaybedilen tuz, yeterli beslenme ile yerine konulabilir. Aşırı sıcakta ve çok su kayıplarında tuzlu şeylerin yenilip içilmesi yeterli değilse, tuz tabletleri ile takviye yapılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz