Ana Sayfa Spor Türkiye’ye Olimpiyat Madalyası Kazandıran Sporcular

Türkiye’ye Olimpiyat Madalyası Kazandıran Sporcular

0
394

Türkiye’ye Olimpiyat Madalyası Kazandıran Sporcular

Türkiye’nin eski tarihlerden bu yana birçok başarılar da imzası bulunmaktadır. Bunu birçok ülke bilmekte ve tescillemektedir. Bunu ülkemiz de destekleyen insanlarımız da Türkiye’nin adını birçok olimpiyat yarışmalarında olimpiyat madalyası kazanarak duyurmayı başarmışlardır. Başarıya atılan bu imzalarda sporcuların büyük bir emeği bulunmaktadır. Farklı farklı dallarda sporcular altın, gümüş, bronz madalyalarını olimpiyatlarda kazanarak ülkelerinin adını duyurmayı başarmışlardır.

Türkiyeye Olimpiyat Madalyası Kazandıran Sporcular - Türkiye'ye Olimpiyat Madalyası Kazandıran Sporcular

TÜRKİYE’YE ALTIN MADALYA KAZANDIRAN SPORCULAR

Güreş alanın da toplamda olimpiyat tarihinde 29 altın madalya kazanılmıştır. Buna ek olarak da 7 tane halter dalında, 1 judo 1 tane de teakwando alanında altın madalya kazanılmıştır. 1936 dan 2016 ya kadar olan tarihler arasında sporcular Türkiye’ye toplam da 38 altın madalya kazandırmıştır. En son 2016 da Rio De Janerio da yapılan olimpiyatlar da güreş alanın da Taha Akgül 125 kg. da serbest güreş de altın madalyayı kazanan son sporcu olmuştur.

PARALİMPİK OYUNLARDA ALTIN MADALYA KAZANAN SPORCULAR

6 alan da altın madalya kazanan sporcuların alanları atıcılık, okçuluk, halter, goalball, masa tenisi gibi oyunlardan oluşmaktadır. 2016 da 3 madalya kazandıran sporcuların isimleri; Nazmiye Muslu, Goalball bayan milli takımı ve Abdullah Öztürk olmuştur.

TÜRKİYE’YE GÜMÜŞ MADALYA KAZANDIRAN SPORCULAR

Gümüş madalya kazan sporcular 18 kere güreş alanında başarı sağlamışlardır. Bu başarılara ek olarak da 2 tane boks, 3 teakwando, 1 tane halter alanında madalyalar kazanılmıştır. Başarılarını altın madalya da daha fazla kanıtlayan sporcular 2016 da yapılan olimpiyatlarda toplam 3 madalya kazanarak Rıza Kayaalp ve Selim Yaşar güreş de, Daniyar İsmailov ise Halter alanın da Türkiye’nin adının duyulmasını sağlamışlardır.

PARALİMPİK OYUNLARDA GÜMÜŞ MADALYA KAZANDIRAN SPORCULAR

Toplamda 6 adet gümüş madalya kazanılan paralimpik oyunlarda 3 tane masa tenisi, 1 tane judo, 1 tane atıcılık ve 1 tane de halter alanında başarı yakalamışlardır.2016 da yapılan olimpiyatlarda son olarak Kübra korkutun masa tenisi başarısının sayesinde Türkiye adını duyurmayı başarmıştır.

TÜRKİYE’YE BRONZ MADALYA KAZANDIRAN SPORCULAR

Bronz madalya da sporcular toplam da 16 adet güreş alanında başarı elde etmişlerdir. Bu başarılara ek olarak 2 tane atletizm alanında, 3 boks, 1 judo, 3 adet ise teakwando alanında madalya kazanılmıştır. 2016 da yapılan olimpiyatta ise 4 adet ülkemize broz madalya kazandıran sporcularımız bulunmaktadır. Bunlar; Cenk İldem, Soner Demirtaş, Nur tatar, Yasmani Copello olmuştur.

PARALİMPİK OYUNLARDA BRONZ MADALYA KAZANDIRAN SPORCULAR

Toplamda 11 başarıya imza atan sporcular 2 tane atıcılık, 2 tane masa tenisi, 3 judo, 1 tane halter, 1 tane okçuluk, 1 tane goalball ve masa tenisi alanın da başarıya imza atmışlardır. Son olarak 2016 da yapılan olimpiyatta ise toplamda 5 adet bronz madalya kazanılmıştır. Bu sporcular; Semih deniz, Masa tenisin de Erkek Milli Takımı, Ecem taşın, Mesme taşbağ, Ayşegül pehlivanlar son olimpiyatlarda madalya kazanan sporcularımızdandır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz